Każdy szuka rozwiązań, które pozwolą mu nieco zaoszczędzić. Dotyczy to wszystkich sfer życia. Wybieramy bardziej ekonomiczne samochody, bardziej opłacalne sposoby zaopatrywania domu w energię elektryczną, ale także najbardziej korzystne finansowo rozwiązania grzewcze dla domu. Doskonałym przykładem takiej formy ogrzewania jest zbiornikowa instalacja gazowa. W artykule wyjaśniamy dlaczego instalacja gazowa zasilana propanem to rozwiązanie na każdą kieszeń.

Wybierz inwestycję, która szybko się zwraca – zainwestuj w propan

Niezależnie od tego czy w zbiornikową instalację gazową wyposażamy starszy budynek, czy nowo powstający, musimy liczyć się z koniecznością poniesienia pewnych kosztów. Niezbędny jest zakup kotła gazowego. Oprócz tego musimy także nabyć i posadowić na działce zbiornik do przechowywania gazu propan i zewnętrzną instalację gazową, która połączy wszystkie te elementy. Nie jest to jednak tak straszne jakby się mogło z początku wydawać. Licząc koszt inwestycji początkowej niektórzy właściciele domów wycofują się lub zaczynają poważnie zastanawiać nad dokonanym wyborem. To jednak błąd. Należy wziąć pod uwagę jak szybko zwrócą nam się wszystkie poniesione koszty za sprawą oszczędności na bardziej ekonomicznym ogrzewaniu. Ponadto istnieją sposoby, które pozwalają obniżyć bilans wydatków. Jednym z nich jest zakup używanego zbiornika na gaz. Jest to opcja całkowicie legalna i dostępna dla użytkowników z nieco mniejszym budżetem. Dodatkowo wyposażenie instalacji w używany zbiornik na gaz sprawia, że cała inwestycja jeszcze szybciej przynosi realne oszczędności.

Niższe koszty dzięki dopłatom z programów proekologicznych

A czy nie byłoby korzystnie, gdyby ktoś wspomógł nas finansowo przy wykonywaniu inwestycji związanej z nową instalacją gazową zasilaną propanem? Okazuje się, że jest to możliwe. I nie mówimy tu o kredycie czy nawet o częściowo umarzanej pożyczce. Mamy tu na myśli dopłatę do inwestycji, która nie podlega zwrotowi. Jest ona oferowana w ramach rządowego programu Czyste Powietrze.

Program ten zakłada dopłaty do termomodernizacji, jeżeli inwestor wybiera ekologiczne i przyjazne środowisku rozwiązania. Ogrzewanie propanem bez wątpienia zalicza się do tej grupy. Tym samym wystarczy złożyć wniosek, by otrzymać dopłatę do zakupu nowoczesnego wysokowydajnego kotła kondensacyjnego na gaz. Możliwość skorzystania z tego programu obniża koszt inwestycji i zwiększa dostępność tej formy ogrzewania domu.

Tanie ogrzewanie na co dzień tylko z propanem

Jednak to nie koniec zalet płynących z ogrzewania domu propanem. Oszczędności widoczne są każdego dnia. Z jednej strony gaz propan jest paliwem niedrogim. Dzięki temu koszty tankowania nie są tak przytłaczające. Użytkownik ma również możliwość częstszego tankowania mniejszych porcji gazu. Dzięki temu jednorazowy rachunek do zapłacenia za paliwo opałowe będzie mniejszy i bardziej przystępny. Jednak tanie paliwo to nie wszystko.

Gaz propan jest również bardzo wydajny. Sprawia to, że spalamy go mniej, a wciąż uzyskujemy pożądane ciepło. Teraz, by oszczędzić na ogrzewaniu nie trzeba już przykręcać kaloryfera i ubierać ciepłego swetra. Dodatkowo stosując nowoczesny kocioł kondensacyjny jeszcze bardziej zwiększamy wydajność propanu.

Dzięki zjawisku kondensacji kocioł odzyskuje część ciepła zgromadzonego w spalinach i przekierowuje je ponownie do wnętrza układu centralnego ogrzewania. Pozwala to utrzymać temperaturą na pożądanym poziomie przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu. W efekcie każdy z aspektów użytkowania zbiornikowej instalacji gazowej pozwala osiągnąć pewne oszczędności i tym samym daje mu miano rozwiązania na każdą kieszeń.

Dzięki takim rozwiązaniom jak dopłaty z programów rządowych czy możliwość zakupu używanego zbiornika na gaz, znacząco zwiększyła się dostępność formy ogrzewania, jaką jest gaz propan. Tym samym zbiornikowa instalacja gazowa przestała być przywilejem zamożnych i stała się rozwiązaniem na każdą kieszeń.

Na górę