Profesjonalny system sprężonego powietrza nie może się obejść bez zbiornika ciśnieniowego. Mimo to wciąż wielu użytkowników wieloelementowych systemów kwestionuje jego rolę. Czy można więc zrezygnować ze zbiornika buforowego w zakładzie produkcyjnym wykorzystującym system sprężonego powietrza? Wyjaśnimy, czym jest zbiornik ciśnieniowy, jakie są jego rodzaje i jaką rolę pełni w układach sprężonego powietrza. Warto zainwestować w ten element wyposażenia zakładu.

Czym jest zbiornik ciśnieniowy do układu sprężonego powietrza?

Zbiorniki ciśnieniowe stosowane w układach sprężonego powietrza są nieodzowną częścią ich wyposażenia. Zbiorniki ciśnieniowe instalowane są za sprężarkami, a ich głównymi zadaniami jest wyrównywanie ciśnienia sprężonego powietrza i magazynowanie jego nadmiaru. Ważne jest, że zbiorniki ciśnieniowe nadają się zarówno do przechowywania i wyrównywania ciśnienia powietrza, jak i innych gazów. Wszystko zależy od tego, jaki gaz jest stosowany w danym zakładzie i jaki znajduje się w układzie. Jednak zbiorniki ciśnieniowe występują w różnych wariantach, a ich dobór nie może być przypadkowy. Decydując się na zakup zbiornika ciśnieniowego do układu sprężonego powietrza należy dokładnie to rozważyć i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki mające wpływ na wybór konkretnego modelu.

Rodzaje zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe, podobnie jak każdy inny element układu sprężonego powietrza, muszą być dobrane pod kątem konkretnego zakładu i jego potrzeb. Wyborowi podlega wielkość i pojemność zbiornika ciśnieniowego, orientacja pionowa lub pozioma, a także wybór wariantu wykonania np. z możliwością nadbudowy agregatów sprężarkowych. Należy więc uwzględnić warunki lokalowe w zakładzie, ilość dostępnego miejsca, ale przede wszystkim zapotrzebowanie zakładu i urządzeń w nim działających oraz kompatybilność z pozostałymi elementami systemu zaopatrywania w sprężone powietrze

Zbiorniki ciśnieniowe występują w wariancie pionowym bądź poziomym. Zbiorniki pionowe dostępne są o pojemności od 100 l do 30 000 l. Ich maksymalne ciśnienie robocze może osiągać od 8 do nawet 50 bar a temperatura pracy mieści się w zakresie od -20 do +50 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o zbiorniki poziome to ich parametry są nieco inne. Poziome zbiorniki ciśnieniowe dostępne są w pojemności od 700 l do 30 000 l. Ich maksymalne ciśnienie robocze osiąga wielkość od 10 do 31 bar a temperatura pracy, podobnie jak w zbiornikach pionowych, mieści się w zakresie od -20 do +50 stopni Celsjusza. Zbiorniki do nadbudowy agregatów sprężarkowych są poziome i cechuje je mniejsza pojemność, niż to jest w zbiornikach wolnostojących. Pojemność zbiorników ciśnieniowych do nadbudowy to wartości w przedziale od 20 l do 1 500 l. Ich maksymalne ciśnienie robocze to od 10 bar do 40 bar a temperatura pracy mieści się w zakresie od -20 do aż +100 stopni Celsjusza.

Niektórzy producenci w swojej ofercie posiadają także zbiorniki hydroforowe oraz zbiorniki do wody. Tak zróżnicowane cechy poszczególnych typów zbiorników ciśnieniowych sprawiają, że dobór najlepiej dostosowanego do wymogów konkretnego zakładu jest dużo łatwiejszy.

Zadania zbiornika ciśnieniowego w układzie sprężonego powietrza

Podstawowe funkcje zbiornika ciśnieniowego w układzie sprężonego powietrza to przede wszystkim wyrównywanie ciśnienia i magazynowanie, czyli akumulacja sprężonego gazu. Jednak ich zadania nie ograniczają się wyłącznie do tego. Zbiorniki ciśnieniowe odpowiedzialne są również za zmniejszanie pulsacji ciśnienia w instalacji sprężonego powietrza. Dotyczy to na przykład sytuacji włączenia jednej lub kilku sprężarek tłokowych. Ponadto zbiorniki ciśnieniowe odpowiadają za schładzanie sprężonego powietrza po wyjściu ze sprężarki, przez co dochodzi do wykraplania się wody, co z kolei ułatwia jej usunięcie. Wpływa to pozytywnie na jakość sprężonego powietrza. Tym samym widać wyraźnie, że zastosowanie zbiorników ciśnieniowych w systemach sprężonego powietrza jest bardzo szerokie, a eliminacja tego elementu jest całkowicie nieuzasadniona i nieopłacalna. Brak zbiornika ciśnieniowego lub za mały zbiornik w układzie sprężonego powietrza może powodować nieprawidłową pracę kompresorów.

 

Na górę