Lato i sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Wreszcie będzie można wyjechać i zwiedzić wymarzone miejsca lub poleniuchować na plaży. Dla nas to przyjemny i wyczekiwany czas, ale czy dla naszych roślin również? Wydawałoby się, że tak. Przecież to okres największego ich wzrostu i kwitnienia. Właśnie latem pokazują swoje piękno, ciesząc nasze oczy różnorodnością barw i kształtów. Ale gorące dni to również większe potrzeby przydomowej zieleni, zwłaszcza jeśli chodzi o zapotrzebowanie na wodę. Latem opady atmosferyczne mogą być niewystarczające, a wysoka temperatura skutkuje szybkim wysychaniem ziemi. Jeśli chcemy mieć zdrowe i piękne rośliny, musimy dbać o ich regularne nawadnianie.

Zasady dobrego nawadniania

Podlewanie to jeden z najprostszych zabiegów pielęgnacyjnych, nawet dzieci wiedzą, do czego służy konewka i potrafią się nią posługiwać. Aby prawidłowo podlewać rośliny, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

  • Pora podlewania – nawadnianie roślin najlepiej zaplanować wcześnie rano lub wieczorem.
  • Temperatura wody – najlepiej jeśli jest ona w temperaturze pokojowej, wtedy kwiaty nie doznają szoku termicznego.
  • Upodobania rośliny – Koniecznie weźmy też pod uwagę potrzeby danej rośliny. Każda ma inne wymagania. Niektóre wystarczy podlewać raz w tygodniu, inne muszą mieć dostarczaną wodę przynajmniej raz dziennie.

System nawadniania kropelkowego – najlepsza inwestycja przed upalnym latem

Tylko systematyczne i właściwe podlewanie roślin zapewni im prawidłowy rozwój. Może to być problematyczne szczególnie w lecie, gdy często wyjeżdżamy, a temperatury przekraczają 30oC. Czy można w jakiś sposób usprawnić system nawadniania, aby na co dzień nie tracić na to zbyt dużej ilości czasu, a po powrocie z wakacji nie zastać uschniętych szczątków?

Niektórzy stosują stary sposób, czyli proszą sąsiada lub kogoś z rodziny, by zaopiekował się kwiatami podczas ich nieobecności. Nie wszyscy mogą jednak prosić o taką pomoc. Dużo lepszą metodą, by zadbać o kwiaty w małym ogródku lub na balkonie jest zastosowanie automatycznego systemu nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. Pozwoli on nam podlewać rośliny zgodnie z ich potrzebami. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Regulacja ilości wody – system Tropf-Blumat wyposażony jest w niewielki kroplownik z czujnikiem, który umieszczony w doniczce określa wilgotność gleby. Na tej podstawie system sam dobiera ilość aplikowanej wody zgodnie z potrzebami konkretnej rośliny.

Brak zasilania elektrycznego – system można podłączyć do zbiornika grawitacyjnego albo bezpośrednio do kranu. Nie jest wymagane stoswanie żadnego programatora, czujnik kroplownika będący podstawą systemu sam ustala właściwy poziom nawodnienia zgodnie z potrzebami roślin

Możliwość rozbudowania systemu – dzięki możliwości połączenia ze sobą wielu kroplowników i prawie niograniczonej rozbudowy możemy podlewać jednocześnie nawet kilkadziesiąt roślin. System sprawdzi się zarówno na balkonie, tarasie, jak i w małej szklarni.

Cicho i estetycznie – system jest dyskretny i działa bardzo cicho, nie zakłócając spokoju na który liczymy, kiedy spędzamy czas na balkonie czy tarasie.

Wygoda – już nie musimy pamiętać aby codziennie rano i wieczorej podlać rośliny konewką. Każda konewka napełniona wodą to 5-6 litrów wody, które kilka razy rano i wieczorem musimy wnieść na balkon. Jest to duży wysiłek. Automatyczne nawadnianie oszczędzi nam tej pray i nie będziemy musieli dźwigać konewki aby podlać rośliny w wiszących donicach. System zrobi to za nas bez wysiłku.

Lato to czas, w którym regularne podlewanie roślin ma szczególne znaczenie. Na szczęście dziś możemy skorzystać z systemów automatycznego podlewania roślin. Takie rozwiązanie oszczędzi nam sporo czasu i wysiłku, zwłaszcza gdy na balkonie lub tarasie trzymamy rośliny, które wymagają sporo wilgoci. System Tropf-Blumat wyposażony w kroplowniki z czujnikami wilgoci działa w pełni automatycznie – sam potrafi ocenić, kiedy i ile wody roślina potrzebuje. Dzięki temu nawet gdy wybieramy się na urlop, nasze rośliny będą regularnie podlewane i nawet bardzo wysokie temperatury nie wpłyną negatywnie na ich kondycję.

Na górę