Pojazdy HDS można spotkać między innymi na placach budowy i drogach, gdzie realizują wiele zadań. Korzystają z nich osoby prywatne i firmy. Pozwalają w trakcie pracy oszczędzić czas, pieniądze i stan terenu.

Samochody HDS – wielozadaniowe pojazdy na miarę XXI wieku

Pojazdy z HDS, czyli z hydraulicznym dźwigiem samochodowym, są samobieżnymi urządzeniami, służącymi do załadunku i rozładunku przy wykorzystaniu dźwigu przytwierdzonego do samochodu ciężarowego. Dysponują nimi firmy funkcjonujące w branży budowlanej i w branży transportowej, jest na nie popyt wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z ciężkimi materiałami. Wyróżnia je bardzo szerokie zastosowanie. Służą m.in. do przenoszenia materiałów budowlanych, takich jak cegły, kostki brukowe, dachówki, transportu ich na wyższe piętra budynku, piętrowania kontenerów, transportu, rozładunku i przeładunku kontenerów magazynowych i morskich, załadunku i rozładunku ściętych drzew.

Rodzaje żurawi HDS

Rodzajów dźwigów HDS jest niemało. Różnią się podwoziem, na jakim są zamontowane, udźwigiem, zasięgiem oraz rodzajem osprzętu zastosowanym do dźwigania. Nie każdy żuraw HDS nadaje się do załadunku, przeładunku i rozładunku każdego rodzaju ładunku. Żurawie o konstrukcji sztywno zamontowanej na podwoziu pojazdu to żurawie do użytku ogólnego. W ich przypadku ruch podnośnika odbywa się w poziomie i obraca się zmieniając wysięg. W przemyśle drzewnym wykorzystywane są żurawie ze specjalnymi chwytakami, które zastępują hak występujący w standardowych modelach. W transporcie wykorzystywane są żurawie przeładunkowe montowane tuż za kabiną kierowcy. Mają one za zadanie ułatwić pracę firm transportowych. Wyróżnia się również żurawie przeładunkowe osadzone w środkowej części pojazdu i takie, które są montowane w tylnej części samochodu, posiadające skrzynię ładunkową. HDS dzielimy również na terenowe i szosowe. Pierwsze z wymienionych nadają się do robót na terenie o nierównej powierzchni, z kolei szosowe służą do transportu na stabilnych, utwardzonych terenach.

Co ważne, dźwig HDS nie jest montowany na stałe, bez problemu można go przekładać z pojazdu na pojazd. Kolejna sprawa, z której należy zdawać sobie sprawę to fakt, że w trakcie rozciągania żurawia pojazd musi stać na podłożu stabilnym i twardym. Podczas pracy w pojeździe muszą być włączone światła ostrzegawcze. Aby praca mogła być bezpieczna musi odbywać się we właściwej odległości od linii wysokiego napięcia.

Zalety HDSów

Powodów, dla których warto wybrać samochodów z hydraulicznym dźwigiem jest kilka. Najważniejszym jest możliwość  przewożenia bardzo ciężkich i złożonych ładunków. Większość HDSów posiada udźwig od kilku do kilkunastu ton, niektóre maszyny są w stanie podnieść nawet 20 ton. Ułatwia to przewożenie i rozładowanie wyjątkowo ciężkich obiektów. Kolejną zaletą samochodowych dźwigów hydraulicznych są oszczędności – decydując się na HDS nie trzeba przejmować się dodatkowymi kosztami, wynikającymi z konieczności wynajmu osobnych dźwigów do uniesienia danego towaru. Z hydraulicznych dźwigów mogą korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i firmy. Osoby prywatne wykorzystują go do usuwania sprzed domu różnego rodzaju zalegających przedmiotów, które są zbyt duże i ciężkie do samodzielnego przeniesienia.

Wynajem pojazdów z HDS

Zakup HDSu nie jest koniecznością. Istnieje możliwość wynajmu tego typu maszyn i zaoszczędzenie sporej sumy, którą można przeznaczyć na rozwój firmy. Co ważne, na polskim rynku nie brakuje firm proponujących swoim klientom wypożyczenie HDSów, dlatego bez względu do czego są potrzebne i gdzie zawsze można znaleźć specjalistów oferujących sprzęt spełniający aktualne wymagania.

Należy również zaznaczyć, że firmy dysponujące nowoczesnymi pojazdami ciężarowymi z żurawiem wynajmują je razem z doświadczonym operatorem. Nie powinno to dziwić, bowiem obsługa HDSu to specjalistyczna usługa, która wymaga wyjątkowych umiejętności. Samochód z HDSem może prowadzić wyłącznie osoba posiadająca stosowne uprawnienia  nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego.

Źródło: http://avio-star.pl

Na górę