Zakup mieszkania to niewątpliwie bardzo poważna inwestycja. Zanim rozpoczniemy poszukiwania idealnego lokum, warto ustalić kwotę, która zostanie przeznaczona na zakup i wykończenie mieszkania. Przy określaniu maksymalnego budżetu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim zgromadzone oszczędności oraz zdolność kredytową określoną przez bank. Przy szukaniu mieszkania konieczne będzie podjęcie decyzji co to jego lokalizacji, metrażu, ekspozycji czy standardu. Jednak najważniejsze przy zakupie, będzie ustalenie, czy mieszkanie ma być nowe, czy pochodzić z rynku wtórnego. Na co zwrócić szczególną uwagę, by uniknąć kłopotliwych i stresujących komplikacji?

Obecnie w naszym kraju rynek deweloperski znajduje się w fazie równowagi. Widoczny jest duży popyt na nowe mieszkania, a jednocześnie co roku do użytku oddawane są tysiące lokali o różnym standardzie i lokalizacji. Nie zawsze jednak realizacji tego rodzaju inwestycji podejmują się doświadczone przedsiębiorstwa. Czasami nagle ogłaszają one upadłość, co zwykle jednoznaczne jest z utratą wpłaconych pieniędzy i wymarzonego mieszkania. W poniższym poradniku podpowiadamy jak uchronić się przed takimi sytuacjami.

Zweryfikuj uczciwość dewelopera

Weryfikacja uczciwości dewelopera to jedna z najważniejszych kwestii w przypadku zakupu mieszkania. Najlepiej zainwestować w lokal od inwestora, który jest notowany na giełdzie, gdyż firmy tego rodzaju mają obowiązek publicznego udostępniania swoich wyników finansowych. Jeśli członkowie rodziny lub znajomi w ostatnim czasie kupowali nowe mieszkania, warto się z nimi skonsultować i dopytać o szczegóły współpracy z deweloperem. Internet to także wartościowe źródło informacji o inwestorach. Warto zajrzeć na fora poświęcone nieruchomościom czy fanpage konkretnej firmy na portalu społecznościowym. Do weryfikacji uczciwości dewelopera przydatne będą również bazy takie jak: CEIDG, KRS, REGON. Warto przeprowadzić także wywiad środowiskowy, czyli obejrzeć poprzednie inwestycje dewelopera. Ich kiepski stan może sugerować, że deweloper nie korzysta z materiałów wysokiej jakości, a przedłużający się czas trwania budowy, może świadczyć o jego problemach finansowych. Pozytywnymi sygnałami dla potencjalnego klienta powinien być posiadany przez inwestora Certyfikat Dewelopera i zrzeszenie w Polskim Związku Firm Deweloperskich.

Sprawdź lokalizację

Lokalizacja mieszkania zawsze powinna spełniać wymagania przyszłych mieszkańców. Najlepiej wybrać bezpieczną i dobrze skomunikowaną okolicę, gdzie w niedalekiej odległości znajdują się sklepy, szkoły czy treny zielone. Przed zakupem lokalu należy również zapoznać się z tzw. prospektem informacyjnym inwestycji, który zawiera szereg informacji takich jak harmonogram realizacji inwestycji, pozwolenie na budowę czy status prawny działki. Z pewnością warto zapoznać się także z planem zagospodarowania przestrzennego danego miasta, aby mieć pewność, że w pobliżu lokalu nie jest planowana budowa ruchliwej drogi lub centrum handlowego.

Zadbaj o bezpieczeństwo transakcji

Wybór inwestycji objętej rachunkiem powierniczym jest najlepszym zabezpieczeniem dla osób kupujący mieszkania jeszcze w trakcie ich budowy. W tym przypadku klient wpłaca środki pieniężne nie bezpośrednio na konto dewelopera, ale na specjalny rachunek bankowy. Bank staje się więc pośrednikiem, który przekazuje inwestorowi pieniądze proporcjonalnie do postępu prac lub dopiero po przeniesieniu własności mieszkania. Do zakupu mieszkania niezbędne jest podpisanie umowy deweloperskiej, która zawierana jest w formie aktu notarialnego. Najpierw podpisywana jest jednak umowa przedwstępna, w której powinno znaleźć się jak najwięcej szczegółów dotyczących inwestycji, a więc termin wpłat, data przeniesienia prawa własności czy skutki wycofania się z umowy. Dzięki tym zapisom kupujący, w razie problemów, będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie.

Przeprowadź kontrolę lokalu

Podczas odbioru mieszkania należy zwrócić uwagę na jego wykończenie. Najlepiej poprosić o pomoc zaufanego budowlańca, który profesjonalnie oceni wykonane prace. Jeśli zostaną dostrzeżone jakieś nieprawidłowości, należy odmówić podpisania protokołu odbioru mieszkania, zgłosić usterki lub niedociągnięcia deweloperowi i zażądać ich naprawy.

Przy zakupie mieszkania od dewelopera naszym największym wrogiem jest pośpiech. Na każdym etapie inwestycji należy bowiem zgromadzić jak najwięcej informacji i rozważnie dokonać decyzji. Przede wszystkim warto zweryfikować uczciwość dewelopera, sprawdzić lokalizację mieszkania, zabezpieczyć transakcję, a przed podpisaniem umowy poprosić o pomoc zaufanego prawnika.

Źródło: Sprzedaż nowych mieszkań – Stock Developer

Na górę