Obecnie problemy z kręgosłupem dotyczą tak wielu osób, że stały się jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości zdrowotnych. Na szczęście wiele miejsc, takich jak kluby fitness, oferuje specjalny program ćwiczeń dla osób chcących zadbać o zdrowie swojego kręgosłupa. Na czym polegają takie zajęcia?

Czym charakteryzują się zajęcia zdrowy kręgosłup?

Zajęcia zdrowy kręgosłup obejmują ćwiczenia mobilizacyjne, wzmacniające i rozciągające, które mają wpływ na zachowanie zdrowego i sprawnego ciała. Ich zadaniem jest poprawa postawy ciała, zredukowanie dolegliwości bólowych, a także rozluźnienie i usunięcie przykurczy mięśniowych. Treningi odbywają się pod okiem profesjonalistów, którzy zwracają uwagę na poprawną technikę wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu osoby uczestniczące w zajęciach mogą zapobiec nawracaniu dolegliwości. Zestaw ćwiczeń może różnić się nieco w zależności od miejsca, w którym odbywają się zajęcia, dlatego warto zapoznać się z ich charakterystyką przed wpisaniem się na listę uczestników.

Kto może uczestniczyć w zajęciach zdrowy kręgosłup?

Zajęcia zdrowy kręgosłup są przeznaczone nie tylko dla osób cierpiących na zespoły bólowe zlokalizowane w obrębie kręgosłupa, ale również dla tych, które prowadzą głównie siedzący tryb życia i chcą zadbać o profilaktykę. W zajęciach o mało intensywnym przebiegu mogą uczestniczyć też osoby starsze i rozpoczynające dopiero swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Każdy powinien wykonywać ćwiczenia w odpowiednim dla siebie tempie, zgodnie ze swoimi możliwościami.

Na czym polegają zajęcia zdrowy kręgosłup?

Przebieg zajęć może być inny w każdym miejscu. Na treningach wykorzystuje się jednak najczęściej obciążenie własnego ciała, ale także różnego rodzaju łatwo dostępny sprzęt (np. kostki do jogi, kij, piłeczkę, wałek, krzesło) oraz dostępną przestrzeń. Na ogół ćwiczenia są na tyle proste, że można je potem powtarzać we własnym domu. Poziom trudności jest dobierany do potrzeb uczestników, dlatego w treningach mogą brać udział osoby o różnych stopniach zaawansowania. Warto poinformować wcześniej instruktora o swoich ewentualnych problemach zdrowotnych, kontuzjach oraz urazach i zabrać ze sobą na zajęcia butelkę wody. Często wykonywaniu ćwiczeń towarzyszy muzyka, która motywuje do działania i wprawia uczestników w dobry nastrój.

Podsumowanie

Ze względu na powszechność problemów z kręgosłupem w dzisiejszych czasach, miejsca takie jak kluby fitness wprowadziły do swojej oferty zajęcia dla zdrowego kręgosłupa. Mogą z nich korzystać nie tylko osoby borykające się z dolegliwościami bólowymi, ale też te, które chcą zadbać o profilaktykę ze względu na prowadzony tryb życia. Dzięki regularnym treningom można wzmocnić i rozluźnić kręgosłup, a także poprawić swoją postawę.

Na górę