Medycyna estetyczna w dzisiejszych czasach stanowi podstawę większości zabiegów kosmetologicznych. Rozwinięta technologia i profesjonalne, innowacyjne narzędzia pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji skóry, skorygowanie wybranych niedoskonałości, a także wyeliminowanie poważnych zmian skórnych. Do najczęściej wykonywanych procedur należą zabiegi laserowe wykorzystujące specyficzny rodzaj światła o równoległej, skupionej wiązce. Najlepiej wykonywać je w okresie jesienno-zimowym, gdy oddziaływanie promieni słonecznych jest ograniczone, a w związku z tym nie występuje ryzyko powstania niechcianych przebarwień. Do najbardziej popularnych zabiegów laserowych należy usuwanie przebarwień i zamykanie naczynek.

Laserowe usuwanie przebarwień, piegów, brązowych plam

Przebarwienia pojawiające się na naszej skórze są wynikiem nagromadzenia w naskórku melaniny, czyli barwnika, który odpowiada za kolor cery i włosów. Przyczyny powstawania przebarwień mogą być różnorodne. Zaliczamy do nich m.in. nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, zmiany hormonalne (np. ciąża, przyjmowanie tabletek hormonalnych) czy schorzenia skóry (np. związane z chorobami nadnerczy). Środki konserwujące zawarte w produktach kosmetycznych również mogą być źródłem zmian pigmentacyjnych. Usuwanie przebarwień metodą laserową polega na naświetleniu wybranego obszaru skóry, skutkującego rozbiciem nagromadzonej melaniny na drobne cząstki, które następnie są całkowicie wchłanianie przez organizm. Bezpośrednio po zabiegu zmiany skórne stają się ciemniejsze, ale już po kilku dniach rozpoczyna się proces złuszczania naskórka.

Laserowe zamykanie naczynek

Rozszerzone i popękane naczynka krwionośne to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny, którego powodem mogą być zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wrodzone skłonności. Głównym miejscem występowania rozszerzonych naczynek krwionośnych jest twarz i dekolt, ale czasami uwidaczniają się także na rękach i nogach. Na problemy z pękającymi naczynkami szczególnie narażone są osoby z cerą naczynkową, których skóra jest delikatna, cienka i sucha. Niestety rozszerzone naczynka mogą prowadzić do groźnych powikłań i dolegliwości dermatologicznych, takich jak trądzik różowaty, rumień, obrzęk czy wiotkość skóry. Laserowe zamykanie naczynek polega na pochłanianiu przez czerwony barwnik krwi (hemoglobinę) energii lasera, która następnie zamieniana jest w ciepło działające destrukcyjnie na zmiany skórne. Już kilka dni po zabiegu zauważalna jest redukcja ich widoczności. Do laserowego zamykania naczynek zlokalizowanych na twarzy najczęściej stosowany jest laser bromkowo-miedziowy, a jeśli zabieg dotyczy naczynek na nogach, lepiej sprawdza się laser Nd-YAG.

Zima to najlepszy czas na zaznajomienie się z możliwościami, jakie oferuje medycyna estetyczna. Wszelkie zabiegi laserowe gwarantują oczywiście bezpieczeństwo i wysoką skuteczność, ale zawsze należy zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. Przed naświetlaniem konieczna jest konsultacja z wykwalifikowanym specjalistą, który dokładnie omówi przebieg zabiegu i wykluczy ewentualne przeciwwskazania. W tym przypadku najpopularniejsze jest zamykanie naczynek oraz usuwanie przebarwień.

Na górę