Wybór odpowiedniego oświetlenia do jadalni jest bardzo ważną kwestią przy aranżacji wnętrza. Bezpośrednio przed zakupem konkretnego produktu warto wykonać projekt i rozważyć jaki typ oświetlenia będzie najbardziej funkcjonalny na danej przestrzeni. W przypadku jadalni najlepiej wybrać oświetlenie, które nie tylko tworzy przyjemny klimat i dostarcza odpowiednią ilość światła, ale umożliwia również drobne modyfikacje. Stół w jadali, zależnie od ilości gości czy okoliczności, bywa bowiem przesuwany lub rozkładany. Ponadto zależnie od pory dnia potrzebne będzie inne natężenie światła – w pochmurny poranek podczas picia kawy sprawdzi się mocne światło żyrandola, a w przypadku romantycznej kolacji przy świecach wystarczą delikatne listwy ledowe.

Wybór lampy do jadalni

Jeżeli etap rozplanowania oświetlenia w jadalni mamy już za sobą, warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich opraw i źródeł światła.

Najważniejsza jest z pewnością lampa nad stół. Warto zdecydować się na model, która ma niewidoczne lub przysłonięte żarówki, aby uniknąć odbijania się światła na błyszczącym blacie. Popularnym rozwiązaniem są lampy wiszące lub żyrandole wyposażone w kilka żarówek, które pozwalają na zmianę natężenia światła w dowolnym momencie.

Inne lampy, które nadają się do umieszczenia w jadalni to kinkiety oraz lampy sufitowe lub stojące, które mogą być wykonane z kryształu, drewna, metalu lub szkła. Na rynku dostępne są modele o prostych kształtach, geometryczne lub nieregularne bryły oraz lampy posiadające bogate zdobienia. Obecnie na popularności zyskują również reflektorki, które umożliwiają podświetlanie obrazów i zdjęć wiszących na ścianach czy książek umieszczonych w biblioteczce.

Jeżeli zależy nam na delikatnym, aczkolwiek funkcjonalnym i równomiernym oświetleniu, warto zastąpić tradycyjne oświetlenie, modułami ukrytymi pod sufitem, na półkach czy w ścianach.

Lampa nad stół

Wybierając lampę wiszącą, która będzie umieszczona na suficie bezpośrednio nad stołem, warto zdecydować się na model z możliwością regulacji. Będzie można ją swobodnie podnosić i opuszczać zgodnie z własnymi preferencjami czy przy zmianie aranżacji jadalni. Zasadniczo odpowiednia wysokość lampy nad stołem to ok. 60 cm. Najlepiej wybierać modele z zamkniętą górą i osłoniętym dołem, gdyż uchroni to gości przed oślepiającym światłem i zapewni równomierne oświetlenie stołu. Na rynku dostępne są lampy wiszące wykonane z ceramiki, szkła, drewna, kryształków, metalu oraz abażury.

Z kolei plafony to lampy nad stół, które ściśle przylegają do sufitu, dlatego sprawdzą się zwłaszcza w przypadku niskich pomieszczeń. Warto dopasować kształt takiej lampy do kształtu stołu: stół prostokątny świetnie będzie współgrał z kanciastą, kwadratową oprawą, a stół okrągły z kulistą lampą o opływowej formie. Dużą popularność zyskują obecnie ledowe lampy nad stół. Plafony tego typu dobrze sprawdzają się podczas spożywania posiłków oraz w sytuacji, gdy stół w jadalni staje się miejscem pracy.

Wielkość, kształt, kolor czy materiał wykonania to podstawowe czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie lampy nad stół. Ilość źródeł światła i ich rozmieszczenie w jadalni zależy wyłącznie od możliwości i preferencji właściciela oraz wizji dekoratora.

Na górę