Hasło „komora świetlna” brzmi nieco zagadkowo. Z jednej strony może budzić skojarzenia związane z solarium, z innej, jak coś wyspecjalizowanego, czego używa się w laboratoriach i wyspecjalizowanych przedsiębiorstwach. W tym przypadku chodzi  o to drugie. Komory świetlne to specjalistyczny sprzęt, służący do pomiarów barw w różnych warunkach, a także kontroli jakości produktów.

Czym są komory świetlne?

Komora świetlna to sprzęt, za pomocą którego można badać jakość barw w różnych warunkach, począwszy od wyspecjalizowanego laboratorium, poprzez działy kontroli jakości przedsiębiorstw ceramicznych motryzacyjnych, czy odzieżowych, kończąc na użytku domowym. Celem pomiaru jest symulacja, która ma pokazać jak będzie wyglądać barwa danego przedmiotu w konkretnych warunkach świetlnych, na przykład w świetle sklepowym, czy domowym świetle żarowym. Nowoczesne komory świetlne są energooszczędne, żarówki łatwodostępne, a wbudowany ekran LCD pozwala kontrolować czas pracy komory i tym samym, zużycie energii.

Lampy komory świetlnej GTI ColorMatcher

GTI ColorMatcher to komora świetlna, która ma w swoich zasobach lampy, symulujące różne rodzaje światła: światło ultrafioletowe, domowe światło żarowe, światło sklepowe, sztuczne światło dzienne oraz światło uzupełniające. Dzięki temu, możliwa jest dokładna ocena barwy i symulacja percepcji koloru w konkretnym środwisku świetlnym, ale również kontrola jakości przedmiotu i zauważenie ewentualnych ubytków, mikro-rys, czy nierówności.

Wielkość i elementy komory świetlnej GTI ColorMatcher

Komora świetlna GTI ColorMatcher wygląda odrobinę jak metalowa szafka z wbudowanym ekranem LCD, monitorującym czas pracy oraz przełącznikami, za pomocą których można wybrać konkretną lampę i obserwować różnice pomiędzy barwą widzianą subiektywnie – „gołym okiem”, a w warunkach pomiarowych, które izolują od wszelkich czynników zewnętrznych. Obudowa komory świetlnej zabezpieczona jest neutralną dla ludzkiego oka powłoką Munsell N7, dzięki której minimalizuje się wpływ tła na odbiór koloru, neutralizując istnienie kontrastu, a także zmniejsza się problem przystosowania wzroku. Komory GTI ColorMatcher występują w czterech wariantach rozmiarowych (CMB 2028, CMB 2540, CMB 3052 oraz CMB 3064)  i opcjonalnie można wybrać do nich także szuflady, półki, czy podstawy, montowane poniżej samej komory.

Komory świetlne to dobry produkt dla wszystkich, którym zależy na kontroli jakości barw, ale także ewentualnym sprawdzeniu ubytków, zarysowań  i niedoskonałości produktów w konkretnym świetle. Dzięki różnym wariantom lamp możliwa jest symulacja percepcji kolorów w różnych warunkach, a cztery warianty wielkościowe pozwolą na dostosowanie produktu do pomieszczenia, w którym komora ma się znajdować.

Na górę