Ręcznie tkane dywany to produkty wyjątkowe i ekskluzywne. Zrodziły się one w Azji Środkowej najprawdopodobniej około tysiąca lat temu. Dywany ręcznie tkane posiadają specyficzne właściwości i cechują się wysoką jakością. Bardzo istotna jest gęstość, z jaką tkany jest dany dywan. Najwyższą gęstością charakteryzują się dywany orientalne i z tego względu na ich wytworzenie potrzeba sporo czasu, co przekłada się ostatecznie na cenę. Proces wytwarzania dywanów ręcznie tkanych jest dość skomplikowany i wymaga sporo doświadczenia. Strukturę dywanu stanowi wątek, osnowa i runo. Wątek jest to pierwszy układ nitek przebiegający poprzecznie w tkaninie. Drugim układem nitek, który biegnie wzdłuż tkaniny i prostopadle do wątku jest osnowa. Runem nazywane są włókna, które są tkane w odpowiedni sposób. Dywany ręcznie tkane różnią się jakością i wyglądem w zależności od rodzaju splotu jego włókien. Kolor użytych nici oraz zastosowany rodzaj węzłów tkackich wpływa natomiast na powstały wzór dywanu. Dywany ręcznie tkane charakteryzują się specyficznym obramowaniem w postaci frędzli, które są przedłużeniem osnowy. Cechą ręcznie wytwarzanych dywanów jest to, że frędzle mogą być nieco różnej długości. Podobnie, kształt dywanu nie zawsze jest idealnym prostokątem. Istotną cechą tego typu dywanów są także wyraziste, bardzo szczegółowe i nieraz niezwykle skomplikowane, unikalne wzory nawiązujące często do lokalnej kultury.

Gdzie sprawdzą się ręcznie tkane dywany i jak wybrać ten odpowiedni

Właściwy dobór dywanów ręcznie tkanych stwarza najmniej problemów w klimatycznych wnętrzach tradycyjnych. Tego typu dywany są wręcz stworzone do przestronnych, stylowych pomieszczeń i świetnie prezentują się w oldschoolowych gabinetach, bibliotekach, czy też klasycznych salonach wyposażonych w oryginalne, ciemno-brązowe, drewniane meble. Dywany ręcznie tkane są bowiem odzwierciedleniem luksusu, majestatyczności i elitarności. Nie wychodzą one z mody i przez to są produktem ponadczasowym. Nie tracą na popularności głównie z tego względu, że współczesne trendy wręcz zachęcają do wnętrzarskiego eksperymentowania i tradycyjne, ręcznie tkane dywany coraz częściej goszczą w nowoczesnych salonach. W takich przypadkach dobór odpowiedniego dywanu jest co prawda nie lada wyzwaniem, ale można dzięki temu uzyskać nietuzinkową stylizację, która będzie dawać niebanalny efekt wizualny i po prostu zachwycać. Dywany ręcznie tkane to w każdym wypadku arcydzieła na naszej podłodze. Nadają one wnętrzom przytulny, estetyczny, ekstrawagancki i artystyczny klimat.

Dywany ręcznie tkane – utrzymanie czystości

Ręcznie tkane dywany są wyjątkowym, bardzo trwałym i wieloletnim wyposażeniem lokalu, ale wymagają one szczególnej pielęgnacji. Należy je przynajmniej raz w tygodniu odkurzać zgodnie z kierunkiem włosia. Nie jest wskazane trzepanie tego rodzaju dywanów ponieważ może poprzez to zostać zniszczona struktura jego węzłów i dywan znacząco straci na wytrzymałości. Dywany ręcznie tkane wymagają od czasu do czasu gruntownego czyszczenia i w takich przypadkach warto zdać się na profesjonalistów. Pranie dywanów ręcznie tkanych określane jest często mianem sztuki. Wymaga ono wielu lat doświadczenia oraz szerokiej wiedzy dotyczącej konstrukcji dywanów i rozmaitych technik czyszczenia. Dywany pierze się przy pomocy maszyn, a w szczególnych przypadkach wykorzystuje się również ręczne pranie dywanów. Pranie dywanów ręcznie tkanych, szczególnie tych wełnianych lub jedwabnych niesie ze sobą olbrzymie ryzyko destabilizacji kolorów. Ich barwniki są często naturalne i w zderzeniu z wodą może dojść do wysoce niepożądanego pofarbowania dywanu. Z tego względu gruntowne utrzymanie czystości ręcznie tkanych dywanów jest nie lada wyzwaniem. Aby zapobiec migracji kolorów niezbędne jest zastosowanie właściwych, stabilizujących kolory środków do prania połączonych z odpowiednią temperaturą wody. Dodatkowo, istotna jest także wiedza na temat wykorzystania optymalnego urządzenia do prania dywanów. Dzięki zastosowaniu właściwej maszyny czyszczenie dywanu przyniesie pożądany efekt i będzie bezpieczne. W niektórych przypadkach jednak konieczne jest jedynie ręczne pranie dywanów. Proces ten wymaga doświadczenia i mnóstwo godzin pracy w pozycji klęczącej przy użyciu delikatnych szczotek.
Tak więc, decydując się na zakup unikatowego dywanu ręcznie tkanego należy zdawać sobie sprawę z tego, że odwdzięczy się on nam wieloletnim, atrakcyjnym wyglądem, gdy będziemy o niego odpowiednio dbać. Oddając taki dywan do czyszczenia bądźmy pewni, że zdecydowaliśmy się na wysoce odpowiedzialnych profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem.

Źródło: Damat.pl – pranie dywanów na wskroś

Na górę