Jak powszechnie wiadomo, koronawirus zagraża przede wszystkim osobom starszym. Przedłużający się czas pandemii ogranicza wiele aktywności. Niekiedy jednak nie można zrezygnować z realizacji określonych zadań. Niekiedy konieczna jest np. wizyta w gabinecie stomatologicznym. Jak się do niej przygotować, by była bezpieczna?

Zasady prawidłowego przebiegu wizyty stomatologicznej w przypadku seniora 

Seniorzy korzystający z usług stomatologicznych objęci są restrykcjami epidemicznymi uwzględniającymi specyfikę ich wieku i możliwość istnienia chorób współistniejących. Po umówieniu się na wizytę, już po przybyciu do poczekalni, a przed wejściem do gabinetu, pacjent zobowiązany jest odkazić ręce i wyrazić zgodę na zmierzenie temperatury, najczęściej przez asystentkę stomatologiczną. W związku z sytuacją epidemiczną także pacjent stomatologiczny zobowiązany jest okazać dowód osobisty i wypełnić formularz oświadczenia o aktualnym stanie zdrowia, odpowiadając na szczegółowe pytania takie jak: występowanie gorączki, grypy, kataru, duszności lub innych objawów mogących świadczyć o zarażeniu. Dodatkowo senior odpowiada także na pytania o kontakt z osobami chorującymi lub zakażonymi COVID-19. Każdą z podawanych informacji pacjent potwierdza końcowym podpisem, podając swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego. Jeśli osoba starsza nie jest w stanie samodzielnie wypełnić formularza, dane wpisuje asystentka stomatologiczna, a pacjent potwierdza je jedynie podpisem. Można także podać dodatkowo telefon kontaktowy do opiekuna seniora.

Jak wygląda obecnie obsługa stomatologiczna seniora w gabinecie?

Również stomatolodzy zachowują podczas pandemii COVID-19 szczególne środki ostrożności w gabinecie. Przede wszystkim sam gabinet wymaga odkażania kilka razy dziennie i ozonowania w częstotliwości zależnej najczęściej od ilości obsłużonych pacjentów. Szczególną uwagę poświęca się również myciu fotela oraz dodatkowej sterylizacji wszystkich narzędzi stomatologicznych. Sam lekarz stomatolog zobowiązany jest nosić jednorazowy lub poddawany codziennej sterylizacji kombinezon, ewentualnie fartuch chirurgiczny z czepkiem. Wszystkie zabiegi stomatologiczne wykonuje się w jednorazowych rękawiczkach. Do dedykowanego zestawu stomatologicznej ochrony osobistej na czas pandemii należą również ochraniacze na buty, maski FFP2, okulary typu gogle lub przyłbice. Każdy ze stomatologów zobowiązany jest również do wyposażenia poczekalni w odpowiednią ilość płynów dezynfekcyjnych oraz dodatkowych elementów ochrony pacjentów, takich jak ochraniacze na buty lub rękawiczki dla seniorów.

Wydłużenie czasu wizyt stomatologicznych 

Senior zamierzający skorzystać z wizyty stomatologicznej musi się także liczyć z wydłużonym czasem trwania całej procedury w gabinecie dentystycznym. Obecnie zabiegi szacowane na trzydzieści minut trwają nawet godzinę i kwadrans, bowiem po obsłużeniu każdego pacjenta gabinet musi zostać zdezynfekowany i przewietrzony, w razie potrzeby myte są również toalety i odkaża się podłogę w poczekalni lub korytarzu sąsiadującym z gabinetem. Dlatego trzeba się liczyć z dłuższym czasem wizyty stomatologicznej, którą koniecznie należy omówić najpierw telefonicznie, aby stomatolog był w stanie zaplanować grafik dziennej obsługi wszystkich pacjentów.

Wszystkie usługi stomatologiczne są obecnie dostępne dla seniorów 

Obecnie, przy zachowaniu wymienionych restrykcji epidemicznych, dostępny jest cały pakiet usług stomatologicznych dla seniorów. Po wcześniejszym umówieniu wizyty dla seniora można więc wykonać nie tylko każdą ze standardowych interwencji stomatologicznych, ale przeprowadzić też planowe zabiegi z dziedziny protetyki stomatologicznej, od koron, protez i implantów zębowych, aż po specjalistyczne procedury z dziedziny chirurgii szczękowej. Trzeba się będzie jednak liczyć z dłuższym czasem wizyty ze względu na konieczność systematycznego odkażania powierzchni w gabinecie stomatologicznym.

Na górę