Bambus jest wieloletnią, szybko rosnącą rośliną, która należy do grupy traw. Usuwa się z niej łodygi oraz liście, które następnie rozdrabniane są do postaci pulpy. W ten sposób pozyskiwana jest celuloza. Otrzymana celuloza poddana jest wybieleniu, a w trakcie trwania kolejnych procesów technologicznych wytwarzana jest z niej nić. Pojedyncze włókna wiskozy bambusowej są o wiele cieńsze niż ludzki włos, mają niezwykle gładką powierzchnię i okrągły przekrój. Włókna bambusa charakteryzują się sporą odpornością na otarcia, z tego względu tkanina bambusowa znajduje coraz szersze zastosowanie w przemyśle tekstylnym. Wiskoza bambusowa wybierana jest przede wszystkim do produkcji odzieży i akcesoriów dziecięcych.

Właściwości wiskozy bambusowej
Tkanina bambusowa zaliczana jest do grupy syntetyków, ale posiada znacznie ciekawsze właściwości. W pędzie bambusa został bowiem odkryty składnik, który powoduje eliminację pleśni oraz bakterii, przez co roślina w trakcie wzrostu jest odporna na choroby. Tkanina bambusowa ma właściwości antybakteryjne i bakteriostatyczne, podobnie jak roślina, z której jest wytwarzana (usuwa nawet do ok. 70% bakterii). Zaletą wiskozy bambusowej są także ponadprzeciętne właściwości higroskopijne, o wiele wyższe aniżeli w przypadku bawełny (3-krotnie). Tkanina ta jest więc często wybierana do produkcji ręczników kąpielowych dla dzieci. Tkanina bambusowa nadaje się także jako materiał na pieluchy. Wiskoza bambusowa dla dzieci pozwala wyprodukować miłe i delikatne w dotyku ubrania. To dobre rozwiązanie także dla niemowlaków ze skłonnościami do alergii. Wiskoza bambusowa zapewnia również właściwą termoizolację. W dotyku materiał wydaje się chłodny, dlatego sprawdza się w okresie letnim. Na gorące noce doskonałym rozwiązaniem dla niemowląt jest więc otulacz bambusowy. Natomiast w chłodniejszych miesiącach, bambus dobrze utrzymuje ciepło, nie ustępując właściwościami innym materiałom syntetycznym.

Na rynku dostępna jest tkanina bambusowa na metry, dzięki której stworzymy dla naszych maluchów cudowne, ekologiczne ubranka w wielu wzorach i kolorach. Tkanina bambusowa na metry kosztuje ok. 25 złotych za metr bieżący. Warto podkreślić, że sklep z tkaninami dysponuje najwyższej jakości wiskozą bambusową, bezpieczną dla skóry dziecka. Nabywając tkaninę bambusową, upewnijmy się jednak, czy posiada ona odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa. Wiskoza bambusowa dla dzieci to nie tylko funkcjonalna i bezpieczna propozycja, ale również najnowszy krzyk mody.

Zastosowanie wiskozy bambusowej
Ze względu na właściwości tkanin bambusowych wykorzystuje się je zwłaszcza do tworzenia odzieży niemowlęcej. Skóra małych dzieci jest bowiem niezwykle wrażliwa, więc delikatny splot tkaniny, jej chłonność oraz optymalne uwarunkowania termiczne sprawdzą się więc w tym przypadku doskonale. Wiskozę bambusową powszechnie wykorzystuje się do produkcji:

 • pieluch wielokrotnego użytku,
 • letniej garderoby (body, bluzki, sukieneczki, spodenki),
 • chust na głowę,
 • śpiworków do spania,
 • rożków,
 • pościeli,
 • wkładek do wózka,
 • poduszek antywstrząsowych (tzw. motylki),
 • prześcieradeł do wózka,
 • otulaczy,
 • kocyków.

Tkanina bambusowa jest ceniona przede wszystkim za swoją ekologiczność. Ponadto jest to materiał lekki, przyjemny w dotyku i bardzo delikatny. Zapewnia również właściwą termoizolację i odpowiednią chłonność. Z tego względu doskonale sprawdza się w odzieży niemowlęcej i dziecięcej oraz we wszelakich akcesoriach dedykowanych najmłodszym.

źródło: otula.pl – sklep z materiałami Warszawa

Na górę