Prawidłowe żywienie zwierząt hodowlanych ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie i wydajność produkcyjną, a co za tym idzie – także na zyski z prowadzonej hodowli. Warto zwracać uwagę nie tylko na odpowiedni skład dawki pokarmowej, ale również na różnego rodzaju dodatki paszowe. W przypadku drobiu i trzody chlewnej bardzo ważnym dodatkiem są zakwaszacze do paszy. Po co się je stosuje? Jak wpływają na kondycję zwierząt?

Kwasy w żywieniu zwierząt

Kwasy w diecie zwierząt wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, poprawiają wchłanianie białek, aminokwasów i innych cennych składników pokarmowych. Niektóre kwasy organiczne, jak na przykład kwas mrówkowy, mlekowy czy fumarowy regulują mikroflorę jelitową, dbając o rozwój korzystnych bakterii jelitowych. Odpowiednio dobrane mieszanki kwasów są więc niezbędne w hodowli zwierząt, szczególnie monogastrycznych, takich jak drób i trzoda chlewna.

Po co stosuje się zakwaszacze do paszy?

Zakwaszacze do paszy, posiadające w swoim składzie cenne kwasy, obniżają pH mieszanki pokarmowej, dzięki czemu staje się ona łatwostrawna dla zwierząt, a przy okazji jest dużo chętniej pobierana. Zakwaszacze poprawiają bowiem właściwości smakowe i zapachowe, dzięki czemu zwierzęta jedzą dużo częściej i chętniej. Co więcej, dzięki zakwaszaczom można dbać o zdrowotność w stadzie. Dodatki paszowe niwelują bowiem bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy, jakie mogą rozwijać się w paszy, szczególnie tej, która jest przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Stosowanie zakwaszaczy pooprawia odporność zwierząt, zmniejsza ryzyko wielu chorób, zwłaszcza tych, które wymagają leczenia antybiotykami. Inwestycja w dodatki paszowe to dobre rozwiązanie dla hodowców, którzy myślą perspektywicznie i nie chcą wydawać sporych środków na leczenie już chorych zwierząt. Długotrwałe, systematyczne stosowanie zakwaszaczy do paszy dla drobiu czy trzody chlewnej przynosi wymierne zyski ekonomiczne – mniej upadków, zdrowsze zwierzęta i wyższą opłacalność produkcji.

Jak stosować zakwaszacze?

Zakwaszacze najczęściej dodaje się do przygotowanej dawki pokarmowej w ilości podanej przez producenta konkretnego preparaty. Najczęściej jest to około 1-2 procent masy paszy. W niektórych przypadkach dobrym rozwiązaniem jest stosowanie zakwaszaczy nie tylko do paszy, ale również do wody pitnej. To dobra opcja w przypadku pojenia zwierząt wodą, która może być potencjalnie skażona mikrobiologicznie. Wybór konkretnego preparatu zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami zwierząt, a także wnikliwą analizą składu produktu. Warto również zwracać uwagę na renomę producenta – zwierzęta należy żywić preparatami pochodzącymi od sprawdzonych dostawców, którzy gwarantują wysoką jakość wszystkich swoich produktów.

Na górę