Utrzymanie czystości i sterylności w basenie to zadanie, przed którym stają właściciele obiektów sportowych, hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a także indywidualni użytkownicy. Dbanie o czystą wodę oraz elementy budowy basenu wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo i komfort użytkowników, a także żywotność projektu i jego estetykę. Sprawdźmy, co robić, aby utrzymać zadbany basen.

Dlaczego dochodzi do zabrudzeń w basenie?

Źródeł zanieczyszczeń w basenie może być przynajmniej kilka. Oczywiście jednym z głównych są użytkownicy, którzy na swoim ciele posiadają zarazki oraz brud. W ten sposób  przedostają się one do wody i mogą osadzać się na ścianach basenu. Kolejnym z podstawowych źródeł zanieczyszczeń jest kamień w wodzie, z której korzystamy. Jego konsekwencją jest powstawanie na ściankach basenu i jego dnie osadu o różnej barwie. Najczęściej jest to szary i trudny do usunięcia osad, o ile nie zadbamy wcześniej o profilaktykę, a także regularne sprzątanie. Zabrudzenia w basenach ogrodowych i przydomowych związane są też z częściami roślin i owadami, które wpadają do lustra wody i odpowiadają za pływające nieczystości oraz zielony osad. Jak sobie z tym radzić?

Sprzęt do filtracji wody

Podstawowym elementem wyposażenia właściciela basenu powinien być sprzęt do filtracji wody. Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w okresie letnim, choć wtedy najbardziej narażeni jesteśmy na wpadające do wody zanieczyszczenia. W ramach takiego sprzętu warto rozważyć zakup: filtrów pomp, czy też sitek zbierających brud z lustra wody.

Środki chemiczne do oczyszczania wody

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są środki chemiczne, które rozpuszcza się w wodzie basenowej. Ich zadaniem jest neutralizacja zabrudzeń oraz zarodników bakterii, grzybów, czy pleśni, które mogą pojawiać się w wodzie w związku z użytkowaniem basenu. Moc i skład profesjonalnych środków czystości powinien być dopasowany do wielkości basenu, specyfiki jego użytkowania i skali potencjalnych zanieczyszczeń.

Środki chemiczne do usuwania osadów

Wpływ na estetykę i komfort użytkowania basenów mają osady, które gromadzą się na ich dnie i ścianach. Występują zarówno pod lustrem wody, jak i nad lustrem wody. Są nieprzyjemne i szorstkie w dotyku, a także mogą osłabiać konstrukcję basenu, zwłaszcza gdy mówimy o modelu ogrodowym ze stelażem. Skuteczną walkę z osadami na ścianach basenu umożliwiają wybrane środki chemiczne. Z jednej strony powinny być wystarczająco silne, aby poradzić sobie z zabrudzeniami, a z drugiej strony ich stosowanie musi być w pełni bezpieczne dla ludzi i kolejnych użytkowników basenu.

Co będzie dobrym wyborem?

Dobrym wyborem będzie preparat FACTO PM20 od Swish Clean. To środek o skoncentrowanej formule, który cechuje się silnym działaniem kwasowym. Wykorzystywany jest m.in. w sterylizacji basenów kąpielowych. Dzięki niemu użytkownikom basenu można zagwarantować większe bezpieczeństwo. Środek z powodzeniem poradzi sobie także z silnymi zabrudzeniami. Innym skutecznym rozwiązaniem jest SP-300 Washroom cleaner. To preparat antybakteryjny, który wykorzystywany jest m.in. do czyszczenia basenów i posadzek w ich pobliżu. Doskonale sprawdza się w codziennym sprzątaniu w skali przemysłowej, jak i prywatnej. Jeżeli chcesz zachować czystość basenu, to warto zaopatrzyć się w te produkty.

Na górę