Czasami z powodu głębokich ubytków próchnicy lub nieszczęśliwego urazu tracimy uzębienie. Zdarza się tak, że korzeń zęba pozostaje głęboko w zębodole. Niekiedy na jego bazie możliwa jest odbudowa korony zęba (np. w przypadku utraty zęba w wypadku), w innych przypadkach taki korzeń należy usunąć. Dzisiejsza chirurgia stomatologiczna pozwala na bezbolesne, a przede wszystkim skuteczne i szybkie pozbycie się tego problemu.

Dlaczego należy pozbyć się korzeni zębowych?

Jeżeli nasz ząb nie ma już korony, to nie spełnia swoich podstawowych funkcji. Korzeń nie uczestniczy w rozdrabnianiu pokarmu i jest całkowicie wykluczony ze zgryzu, przez co następuje zmiana rozłożenia siły na obydwu łukach zębowych. Najczęstszą przyczyną usunięcia korzeni w chirurgii stomatologicznej jest ich podatność na działanie wszelkiego rodzaju drobnoustrojów i bakterii chorobotwórczych. Grozi to wieloma powikłaniami takimi jak zapalenie tkanek, próchnica, ropienie czy nawet zapalenie kości szczęki.

Usuwać czy leczyć?

Jeżeli korzeń jest w dobrym stanie, to można zdecydować się na jego leczenie kanałowe. Jest to możliwe, ale tylko w wypadku gdy wystaje on przynajmniej milimetr nad poziomem kości. Decyzja dotycząca terapii musi zostać podjęta przez specjalistę, który dokładnie oszacuje stan uzębienia. Jeśli korzeń nie wystaje ponad układ kostny, to nie nadaje się ani do leczenia, ani odbudowy protetycznej. Usunięte powinny zostać również korzenie złamane bądź zniszczone próchnicą.

Zabieg – jak wygląda?

Operacja jest przeprowadzana przez chirurga stomatologa. Kiedy korzenie są łatwo zlokalizowane i dobrze widoczne, to zabieg odbywa się bardzo sprawnie. Gorzej jest w przypadku głęboko położonych zębów trzonowych („siódemek” i „ósemek”). Operację zaczyna się od podania znieczulenia miejscowego bądź też ogólnego. Gdy znieczulenie zacznie działać, chirurg przystępuje do początkowej fazy usuwania. Jeśli jest to potrzebne, dziąsło zostaje nacięte, aby odsłonić korzeń zęba. W przypadku korzeni połączonych ze sobą stosuje się wiertło, które pomaga je rozdzielić. Kolejny etap to dłutowanie, polegające na oddzielaniu korzenia zęba od kości. Jeśli korzeń jest rozchwiany, to do jego wyciągnięcia używa się kleszczy. Po zakończonym zabiegu zakłada się szwy i rozpoczyna się proces rekonwalescencji. Czasami pacjentowi przypisuje się leki przeciwbólowe oraz antybiotyki, które zapobiegają powstawaniu zapaleń. Ponadto przez dwie godziny po operacji nie powinniśmy nic jeść i pić, a do pozbycia się opuchlizny stosować zimne okłady.

Chirurgia stomatologiczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, a przy skomplikowanych operacjach używa się coraz bardziej zaawansowanych narzędzi stomatologicznych. Dzięki temu zabiegi takie jak usuwanie korzeni zębowych przeprowadza się bezboleśnie i w bardzo krótkim czasie.

Źródło: Triodent.com.pl – dentysta Warszawa

Na górę