Szybkie rozpoznanie stanu samochodu przyśpiesza naprawę, a urządzenia do diagnostyki samochodowej coraz częściej łączą się z aktualizowanymi na bieżąco bazami wiedzy u producentów i umożliwiają bezbłędne rozwiązywanie problemów technicznych. Dlaczego testery diagnostyczne to niezbędnik w nowoczesnym warsztacie?

Najważniejsze funkcje serwisowe do dyspozycji mechaników

Testery ułatwiają przegląd licznika kilometrów, przepustnicy, zawieszenia, ale też systemu SAS, czy DPF. Urządzenia resetują ustawienia poduszek powietrznych, oleju i wykrywają błędy w działaniu układu hamulcowego. Technologie do diagnostyki samochodowej analizują pojazdy marek amerykańskich, europejskich, ale i azjatyckich z większości roczników, chociaż warto ten element sprawdzić przed zakupem. Skaner przypomina w dużym stopniu tablet z ekranem dotykowym i wyświetla prawidłowe procedury naprawy zgodne z wytycznymi producenta pojazdu. Najlepsze urządzenia do diagnostyki samochodowej wykrywają i kasują kody we wszystkich systemach auta. Na tablecie można również zapisywać informacje o obsługiwanych samochodach i odtwarzać historię na życzenie. To wpływa na komfort obsługi powracającego klienta.

Społecznościowe bazy wiedzy rozszerzające know how warsztatu

Wiele skanerów diagnostycznych łączy się z bazami wiedzy, czy to dostępnymi u producenta, czy tworzonymi przez społeczność warsztatów i specjalistów zainteresowanym rozwojem branży. Usługi w chmurze to ważna część diagnostyki, szczególnie przy usuwaniu nietypowych usterek. Porady diagnostyczne to szansa na rozwój know how w każdym nowoczesnym warsztacie. Tablety do diagnostyki aktualizują się w czasie rzeczywistym, najczęściej bezpłatnie przez pierwszy rok użytkowania.

Elektroniczne układy w samochodach to już standard

W samochodach pojawia się coraz więcej elektronicznych układów wymagających programowania, a nie serwisu mechanicznego. Tablet diagnostyczny wydaje polecenia sterownikom układów w aucie i zarządza niezbędnymi procesami. Wydajne skanery odczytują wszystkie dane i wykonują niezbędne testy potwierdzające działanie systemu. Szybkość interpretacji i naprawy błędów to realna przewaga konkurencyjna nowoczesnych warsztatów samochodowych. Dzięki ujednoliconemu standardowi diagnostycznemu w branży motoryzacyjnej warsztaty coraz chętniej inwestują w urządzenia kontrolne. Charakteryzują się bowiem uniwersalnymi funkcjami.

Samochód przechodzi płynnie do trybu serwisowego

Podgląd parametrów serwisowanego samochodu w czasie rzeczywistym i możliwość wykrycia wielu błędów z poziomu ekranu dotykowego to ważna przewaga konkurencyjna dla każdego warsztatu samochodowego nastawionego na szybką obsługę klientów. Skanery diagnostyczne umożliwiają przestawienie nowoczesnych systemów elektronicznych do trybu serwisowego. Bez tej funkcji mechanicy nie mają w ogóle dostępu do dalszej naprawy.

Na zakończenie

Nie ma uniwersalnego testera diagnostycznego do wszystkich modeli, dlatego warsztat musi podjąć decyzję po ocenie świadczonych usług i po głównej specjalizacji. Urządzenie diagnostyczne nie zwalnia mechaników ze zdobywania wiedzy, ponieważ skaner tylko pomaga w pracy, ale nie wykonuje krytycznych zadań za specjalistę.

Na górę