Nagły wybuch konfliktu zbrojnego zaskoczył każdego z nas. Życie jednak musi toczyć się dalej – nie inaczej jest w przypadku sektora transportowego. Jak jednak wyglądają realia dzisiejszych podróży w głąb kraju ogarniętego wojną? Czy ryzyko, które należy podjąć, jest duże? W poniższym artykule zgromadziliśmy trzy zasady, których koniecznie należy przestrzegać, aby podróż przebiegła tak bezpiecznie, jak to tylko możliwe.

Pomoc doświadczonych osób

Wysłanie na teren Ukrainy kierowcy, który nigdy wcześniej nie podróżował po terenie tego kraju, jest niedopuszczalne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób nieznających języka – taka podróż może zakończyć się bardzo niekorzystnie.

Konieczne jest zatem korzystanie z pomocy osób, które mają pewien poziom doświadczenia w tego typu podróżach (a przynajmniej taki, jaki można zyskać w okresie czterech miesięcy). Znajomość zarówno terenu, jak i języka, to nieocenione zdolności, które w skrajnych przypadkach mogą nawet ocalić życie kierowcy.

Bądź widoczny

Wbrew pozorom nie powinieneś kamuflować swojego pojazdu. Zamiast tego powinieneś być jak najlepiej widoczny dla służb specjalnych. Najczęściej wykorzystywane są do tego symbole samochodowe, które wskazują na transport humanitarny.

Pojazd, który będzie wzbudzał podejrzenia, może zostać odebrany jako konwój nieprzyjaciela. Koniecznie musisz pokazać, w jakim celu przekroczyłeś granicę i dlaczego przemieszczasz się w głąb kraju.

Trzymaj się planu

Przed wyruszeniem w trasę, powinieneś dokładnie rozplanować podróż. Twoim priorytetem powinno być trzymanie się z dala od linii frontu – nawet, jeśli znacząco wydłuży to Twoją drogę.

Musisz również pamiętać o tak zwanych „checkpointach”, na których przeprowadzane są kontrole pojazdów. Bezwzględnie powinieneś także wykonywać polecenia żołnierzy.

Odgórnie wyznaczonej trasy powinieneś trzymać się prawie zawsze – wojna to nie żarty, a działania na własną rękę mogą przynieść sporo szkód. Jedynym wyjątkiem mogą być sytuacje zagrażające życiu (napotkanie nieprzyjaciela, ostrzał trasy).

Czy ryzyko jest duże?

Ciężko jednoznacznie ocenić poziom ryzyka podróży na Ukrainę. Z jednej strony spora część kraju jest bezpieczna i wolna od ataków najeźdźcy, z drugiej jednak ciężko przewidzieć kolejny ruch wroga.

Transport humanitarny jest jednak bezwzględnie potrzebny – nawet, jeśli konieczne jest podjęcie sporego ryzyka. Niebezpieczeństwo może zostać jednak zminimalizowane poprzez stosowanie się do powyższych zasad.

Jeśli obawiasz się, że Twoja podróż może przebiec niepomyślnie, to powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalistów. Istnieje dużo profesjonalnych firm transportowych, które w swojej ofercie posiadają przewóz towarów na Ukrainę.

Pamiętaj, że mimo docierających do nas okropnych obrazów wojny z głębi kraju, podróż do wielu miejscowości jest stosunkowo bezpieczna – w tym na przykład miasto Lwów. To właśnie do takich bezpiecznych regionów wysyłana jest większość konwojów humanitarnych.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Na górę