Szyna sufitowa to nowoczesny, kompaktowy i elegancki odpowiednik karnisza. Jest niezwykle popularnym wyborem w przypadku akcesoriów okiennych, ale nie tylko…Sprawdzi się też idealnie w aranżacji mieszkań, szczególnie tych o małym metrażu lub wręcz przeciwnie – przestronnych pomieszczeń, które wymagają podziału.

Szyna sufitowa w aranżacji wnętrz

Szyna sufitowa z zasłoną jest doskonałym sposobem na wydzielenie stref w mieszkaniach o małym metrażu; najczęściej stosowana w przypadku tych jednopokojowych. Sprawdzi się idealnie do oddzielenia części sypialnej lub garderoby. Odpowiednio dobrane zasłony nie tylko podzielą przestrzeń, ale też dadzą poczucie pewnej otwartości, lekkości i swobody.

Szyna sufitowa będzie równie dobra w przestronnych apartamentach. Ten sposób dzielenia przestrzeni to bardzo nowoczesne i stylowe rozwiązanie. W dodatku wiąże się z małymi kosztami, szczególnie jeżeli porównamy do tego cenę postawienia ścianki działowej.

I mogłoby się wydawać, że na tym zastosowanie szyny w aranżacji się kończy. To błąd. Bo zastosowań jest dużo więcej, a ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Szyna sufitowa pozwoli stworzyć piękny i oryginalny baldachim nad łóżkiem, który będzie niezwykle elegancką ozdobą pomieszczenia. Bez problemu może zasłonić wnękę, dzięki czemu cała przestrzeń będzie wyglądała schludnie, a jednocześnie stylowo. Nada się też, by zastąpić drzwi lub fronty meblowe, szczególnie przy zabudowie meblowej.

Zasłony które wybierzemy powinny współgrać z wystrojem mieszkania, bo przecież mogą być nie tylko niby-ścianą, ale i ozdobą. Będą świetnym elementem dekoracyjnym, jeżeli zdecydujemy się na model o ciekawej fakturze, niespotykanym wzorze lub zastosujemy fantazyjne upięcie.

Łatwy montaż

Montaż szyny nie jest skomplikowany – można tego dokonać samodzielnie przy użyciu podstawowych narzędzi. Do powieszenia materiału służą zwykle klipsy, żabki, klamry czy agrafki.

Szyna może być dodatkowo przykryta okleiną maskującą lub listwą, pomalowana farbą lub oklejona tapetą. Istnieje bardzo dużo rozwiązań, które sprawią, że szyna będzie praktycznie niewidoczna lub bardzo ozdobna. Wszystko zależy od naszych preferencji i pomysłowości.

Najlepszy materiał

Szyny sufitowe produkowane są z aluminium lub PCV. Oba rozwiązania mogą być dobre, jeżeli dostosowane są do potrzeb i oczekiwań.

Pierwsza opcja jest zdecydowanie najpopularniejsza. Szyna aluminiowa jest trwała i lekka, nadaje się do cięcia i łączenia – sprawdzi się więc we wszystkich pomieszczeniach o niestandardowych wymiarach, ponieważ zazwyczaj można ją połączyć pod dowolnym kątem.

Szyna PCV jest odporna na drobne uszkodzenia, jak np. zarysowania. Wymaga jednak większej troski, może się odbarwić jeżeli nie będzie regularnie czyszczona. Cięcie i dopasowanie jest dużo trudniejsze niż w przypadku aluminium.

Szyny występują w różnych kolorach. Chociaż do najpopularniejszych nadal należą białe i srebrne (metalowe), to bez problemu można znaleźć też inne barwy, które będą pasować do naszego projektu.

Szyny sufitowe to rozwiązanie coraz chętniej stosowane w aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrane elementy nie zakłócą wystroju pomieszczenia, wręcz przeciwnie ­– doskonale uzupełnią cały projekt. Montaż jest szybki i łatwy, nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. To zdecydowanie najlepszy, najtańszy i najciekawszy sposób na podzielnie przestrzeni.

Na górę