Sen to podstawa regeneracji organizmu. Każdy człowiek przesypia średnio jedną trzecią życia. Zaburzenia związane z uzyskiwaniem niewystarczającej higieny snu wpływają negatywnie na stan fizyczny oraz psychiczny. Jak zaznaczył wybitny polski neurolog, Antoni Prusiński, już po pierwszej nieprzespanej nocy stwierdza się rozproszenie uwagi, problemy z pamięcią, pogorszenie się nastroju, wzmagającą się agresywność. Komfort snu mogą znacznie pogorszyć szumy w uszach, które są częstą dolegliwością akustyczną, z którą zmaga się niemal 20% Polaków. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie roli szumów w uszach w nocy, które przyczyniają się do poprawy komfortu snu. Oto najistotniejsze z nich.

1. Regularność zasypiania

Jednym z podstawowych sposobów na redukcję szumów usznych w nocy jest ustalenie ścisłego reżimu snu. Regularność w zasypianiu oraz wstawaniu przyczynia się do przyzwyczajania organizmu do systematyczności. Jest to swoisty trening dla ciała, który przysposabia je do naturalnego cyklu nocnego. W tym momencie warto również zadbać o to, aby wokół nas nie znajdowały się żadne urządzenia emitujące niebieskie światło.

2. Relaks i medytacja

Ćwiczenia relaksacyjne są znakomitym sposobem na poprawę jakości snu. Nie mogą być one jednak zbyt intensywne. Wykonywanie wzmożonej gimnastyki o późnej porze może mieć negatywny wpływ na tzw. rytm dobowy. Wieczorem warto się zatem skupić na prostych technikach medytacyjnych, przygotowujących organizm do snu. Wśród najpopularniejszych technik wyróżnia się ćwiczenia autogenne, trening oddechu czy relaksację mięśni Jacobsona. W kontekście ostatniej techniki istotne jest realizowanie dwóch etapów ćwiczeń: relaksacji stopniowej oraz relaksacji zróżnicowanej.

3. Temperatura i zaciemnienie

Temperatura powietrza w sypialni powinna oscylować w wartościach nieco niższych, niż w pozostałych pomieszczeniach mieszkania. Nie mogą być to jednak wartości diametralnie niższe; najlepiej, jeśli w tym pomieszczeniu temperatura będzie niższa o 1-2°C. Kolejną istotną kwestią jest odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia. Łóżko nie powinno być ustawione wzdłuż bądź naprzeciw okna. Jeśli rozkład pomieszczenia nie umożliwia zmiany położenia mebla, warto skorzystać z zasłon lub rolet zaciemniających. Zadbanie o odpowiedni komfort dla zmysłów pozwoli na lepszą higienę snu.

4. Aktywny tryb życia i zdrowa dieta

Niezdrowy tryb odżywiania się może bezpośrednio oddziaływać na komfort snu, potęgując nieprzyjemny problem bezsenności. Z wielu szczegółowych badań wynika, że zbyt duża liczba zjadanych kalorii ma związek z pogorszeniem się jakości snu, a nawet z jego brakiem. Kluczem do sukcesu jest zatem dbanie o dobrą tężyznę fizyczną oraz trzymanie się zasad zdrowego odżywiania. Regularność w spożywaniu posiłków, systematyczny ruch i unikanie nadwyżek kalorycznych wpływają bezpośrednio na poprawę jakości snu.

Co, jeśli powyższe kroki nie zadziałają?

Problem szumów usznych może mieć także inne podłoża, których nie da wyeliminować się powyższymi metodami. W wielu przypadkach jedynym rozwiązaniem problemu jest maskowanie dźwięków poprzez wykorzystanie białego szumu. W ciągu dnia pomocny będzie aparat uszny z generatorem szumów. W nocy możemy korzystać z urządzeń emitujących biały szum. Możemy również znaleźć muzykę relaksacyjną lub dźwięki natury, które ułatwią nam zasypianie, Generator białych szumów działa niczym maska, umożliwiając nam odwrócenie uwagi od irytujących szumów i łatwiejsze zasypianie.

Na górę