Sprężone powietrze jest powszechnie wykorzystywane w zakładach mechanicznych. Ułatwia i przyspiesza pracę, będąc jednocześnie medium wydajnym i bezpiecznym. Jaki kompresor kupić do zakładu mechanicznego? Na co powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem? Poniżej znajdziesz kilka podstawowych kwestii, które muszą mieć wpływ na wybór sprężarki do warsztatu samochodowego.

Sprężarka do warsztatu – jakie zadania może wykonywać

Kompresory są coraz częściej wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu i usług, w tym w branży samochodowej, wulkanizacyjnej, usługowej i rzemieślniczej. Sprężarki są również popularne w użytku domowym, w tym jak garaże i prywatne warsztaty. Sprężone powietrze jest więc bardzo oryginalnym i wydajnym medium roboczym oraz nośnikiem energii. Jakie zadania może wykonywać kompresor w warsztacie mechanicznym i dlaczego jest taki potrzebny? Dzięki sprężarkom za pomocą sprężonego powietrza można łatwo zasilać różne narzędzia pneumatyczne, w tym klucze, szlifierki, polerki, pistolety do malowania, narzędzia do piaskowania, nitownice i wiele innych. Sprężone powietrze jest również wykorzystywane do zasilania siłowników, które sterują klapami wentylacyjnymi czy podnośnikami. Trudno sobie również wyobrazić pracę warsztatów wulkanizacyjnych bez profesjonalnej sprężarki powietrza. Jeśli jesteś mechanikiem-amatorem to w warsztacie domowym również docenisz wsparcie, jakie da Ci sprężarka powietrza w wielu pracach przy samochodzie. W domowej sieci kompresory są używane do pompowania kół, zasilania urządzeń pneumatycznych oraz czyszczenia trudno dostępnych miejsc. 

Warto jednak dodać, że w przypadku przydomowego garażu można zastosować kompresor o podstawowych parametrach, który będzie wystarczający do stawianych przed nim zadań. W przypadku profesjonalnego zakładu mechanicznego warto zadbać o to, aby zastosować sprężarkę o parametrach dostosowanych stricte do zapotrzebowania procesów realizowanych w warsztacie.  

Jakie parametry powinna mieć sprężarka do warsztatu mechanicznego?

Jeśli chcesz przyspieszyć realizację zadań w prowadzonym warsztacie samochodowym rozważ zakup sprężarki. Warto jednak przed zakupem określić wymagania i oczekiwania, jakie stawiasz przed kompresorem. Tylko na tej podstawie będziesz mógł kupić urządzenie, które sprawdzi się do zaplanowanego zakresu prac. Przed wyborem musisz wiedzieć, jaką wydajność powinna mieć sprężarka, jakie ciśnienie sprężonego powietrza powinna generować oraz jak duży zapas sprężonego powietrza musisz mieć do dyspozycji, aby utrzymać płynną pracę w zakładzie. Warto również skorzystać z doradztwa firm specjalizujących się w sprzedaży i serwisie kompresorów

Przeanalizujmy wszystkie najważniejsze parametry, jakie powinieneś wziąć pod uwagę, tzn. wydajność, ciśnienie robocze i pojemność zbiornika ciśnieniowego.

Wydajność kompresora

Wydajność kompresora jest to określa ilość powietrza wytwarzanego przez kompresor w ciągu minuty. Wybór sprężarki powietrza powinien być uzależniony do zapotrzebowania procesów realizowanych w zakładzie na sprężone powietrze. Należy podkreślić, że zawsze warto wybrać urządzenie, które oferuje nieco wyższą wydajność. W efekcie wzrost zapotrzebowania na medium nie będzie wiązać się z koniecznością zakupu nowej sprężarki. 

Maksymalne ciśnienie robocze

Urządzenia stosowane w warsztacie mechanicznym wymagają sprężonego powietrza o zróżnicowanym ciśnieniu. Najpopularniejsze w warsztatach samochodowych są kompresory zapewniające medium o ciśnieniu 8-10 bar. Wyższe ciśnienie generowane przez sprężarki wysokociśnieniowe są raczej dedykowane dużym zakładom przemysłowym, w których kompresor zasila więcej urządzeń pneumatycznych. 

Zbiornik sprężonego powietrza

Zbiornik ciśnieniowy pozwala magazynować sprężone powietrze na czas większego zapotrzebowania w zakładzie. Jest istotnym elementem układu sprężonego powietrza – odciąża kompresory powodując, że nie są one zmuszone do stałej pracy, a przez to wydłuża żywotność urządzeń. Pojemność zbiornika ciśnieniowego uzależniona jest od zapotrzebowania zakładu na medium oraz od wielkości skoków zapotrzebowania. Ten parametr powinien być zawsze ustalany indywidualnie dla każdego zakładu. Niemniej jednak najpopularniejsze są zbiorniki o pojemności 250 i 500l.

Na górę