Sprężarki, zwane też kompresorami, poza obecnością w profesjonalnych serwisach i mniejszych warsztatach, znajdują swoje zastosowanie także w najzwyklejszych garażach. Stosuje się je nie tylko do uzupełnienia powietrza w kołach, ale też np. do malowania ścian czy lakierowania różnego rodzaju przedmiotów, a także jako napędy narzędzi pneumatycznych (wiertarek, kluczy, młotów, szlifierek itp.). Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów, a wśród nich są kompresory śrubowe (ciśnienie wytwarzane jest poprzez zmniejszającą się odległość między pracującymi wewnątrz śrubami na drodze z otworów, przez które gaz jest zasysany do tych, przez które jest tłoczony). Występują w dwóch wariantach – olejowym i bezolejowym. Już same nazwy sugerują, że są one swoimi przeciwieństwami. Czym zatem się różnią i którą sprężarkę wybrać?

Sprężarka olejowa – duże wymiary i wydajność

Przy intensywnym użytkowaniu sprawdza się kompresor olejowy. Można go znaleźć w miejscach gdzie naprawia lub remontuje się pojazdy, punktach wulkanizacyjnych i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest duża moc oraz wydajność, pozwalająca nawet na ciągłą pracę. Wystarczy przecież pojechać w sezonie na wymianę opon, by doświadczyć jak intensywnie są eksploatowane klucze pneumatyczne, a tym samym również kompresory. Przy takim użytkowaniu nawet najbardziej wytrzymałe rzeczy mogą się uszkodzić i wymagać naprawy, wymiany jakiejś części czy zwyczajnie przeglądu. Warto byłoby więc, by można to było zrobić w miarę szybko, by sprzęt znowu mógł być używany. To kolejna zaleta sprężarki olejowej – łatwo się ją serwisuje.

Niektórzy kupują olejowe sprężarki również do swoich domowych garaży czy warsztatów, ceniąc właśnie tę wydajność i niską awaryjność. Niestety, mimo oczywistych zalet nie wszędzie można je zastosować. Są takie branże, w których nie są dozwolone. Tam muszą zastępować je sprężarki bezolejowe.

Sprężarka bezolejowa – lekka, prosta w obsłudze i przyjazna dla środowiska

W odróżnieniu od kompresora olejowego ten bezolejowy nie wymaga wtryskiwania oleju do komory sprężania, śruby w nim wykonane są z materiałów wytwarzających mniejsze tarcie. Brak obecności oleju w sprężonym powietrzu powoduje, że taka sprężarka może być używana w miejscach wymagających większej sterylności. Są to zatem takie branże, jak: medycyna, przemysł farmaceutyczny i ogólnie związany z chemią, papierniczy, oraz elektryczny i elektroniczny, m.in. produkcja półprzewodników. Stosowanie ich jest także mniej inwazyjne dla środowiska, ponieważ nie ma potrzeby utylizacji zużytego oleju.

Z powyższego wynika, że nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy lepiej kupić kompresor olejowy czy bezolejowy. Jeden i drugi ma swoje wady i zalety. Wybór trzeba uzależnić od tego, do czego chcemy użyć naszej sprężarki.

Na górę