Chociaż sprężarki kojarzą się w pierwszej kolejności z branżą motoryzacyjną, stanowią również ważny element wyposażenia profesjonalnych gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz szpitali. W tym przypadku jednak jakość sprzętu jest dużo ważniejsza, gdyż zależy od niej życie i zdrowie pacjentów. Podczas produkcji sprężarek do celów medycznych szczególną uwagę poświęca się ich bezpieczeństwu oraz zastosowaniu odpowiedniego sterowania i oprogramowania. Urządzenia te muszą również być w stu procentach sterylne.

W jakich celach stosuje się sprężarki powietrza w medycynie?

Prawdopodobnie każdy z nas miał w swoim życiu sytuację, w której spotkał się z zastosowaniem sprężonego powietrza w medycynie. Wystarczy wspomnieć, że stosowane jest ono w stomatologii, w celu oczyszczenia zębów przed i po zabiegu. Niewiele osób jednak wie, że tak naprawdę kompresory sprężonego powietrza są jednym z najważniejszych urządzeń w gabinecie dentystycznym i to za ich pomocą napędzane są unity stomatologiczne, czyli specjalne fotele, które zintegrowane są z niemal wszystkimi pozostałymi używanymi przez lekarza dentystę urządzeniami, jak na przykład wiertła czy ssaki. Kolejnym zastosowaniem sprężarek w medycynie jest oczywiście zaopatrywanie w powietrze respiratorów i aparatów używanych w zabiegach anestezjologicznych. Ponadto kompresory wykorzystywane są także w laboratoriach i narzędziach chirurgicznych.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze sprężarki do celów medycznych?

Sprawą oczywistą jest, że w przypadku wyboru sprzętu medycznego musi spełniać on odpowiednie normy, które pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom i personelowi medycznemu. Ponadto sprzęt z tej kategorii musi charakteryzować się także wykorzystaniem odpowiednich technologii, które pozwalają na:

  • Stuprocentową niezawodność, co szczególnie ważne jest w urządzeniach podtrzymujących funkcje życiowe pacjenta, jak respirator. Sprężarki powietrza do celów medycznych powinny działać nieprzerwanie, nawet w razie awarii pojedynczego ich elementu.
  • Intuicyjne sterowanie, które będzie klarowne dla osób obsługujących sprężarkę, dzięki czemu będzie mogła być wykorzystywana w sposób bezpieczny i niezawodny. Jest niezmiernie istotne, by sterowanie nie sprawiało problemów i odbywało się możliwie jak najsprawniej, nawet w sytuacjach bardzo stresujących, gdy zagrożone jest życie pacjenta i liczy się każda sekunda.
  • Najwyższą jakość powietrza – kompresory i inne sprężarki do celów medycznych często wyposażone są w specjalne filtry, które zapewniają dopływ czystego, pozbawionego drobnoustrojów, zawilgocenia i innych zanieczyszczeń powietrza. Najlepsze sprężarki wyposażone są w siedmiostopniowy system filtracji, a na każdym z etapów na bieżąco kontrolowane są wszystkie najważniejsze parametry.
  • Dostarczenie powietrza pozbawionego cząsteczek oleju. Ze względu na ten wymóg w medycynie najczęstszym wyborem będzie specjalistyczna sprężarka bezolejowa. Możliwe jest także korzystanie ze sprężarek wykorzystujących olej, wyposażonych jednak w najwyższej jakości system filtrowania, który zapewnia całkowite oczyszczenie powietrza z cząstek oleistych.
  • Cichą pracę, co szczególnie ważne jest w placówkach medycznych zarówno ze względu na spokój potrzebny pacjentom jak i niezakłóconą pracę personelu.

Podsumowanie

Sprężarki powietrza wykorzystywane do celów medycznych to szczególny rodzaj urządzeń, w których dbałość o odpowiednie wykonanie, jego niezawodność i jakość dostarczanego przez nie powietrza są sprawą najwyższej wagi. Pewność, że posiadany w gabinecie sprzęt jest nie tylko profesjonalny, ale i najlepszy w swojej klasie, zapewni wybór produktów marki cieszącej się zaufaniem klientów i posiadającej wieloletnie doświadczenie w branży, jaką jest BOGE.

Na górę