Niektórzy rodzice stają przed poważnym problemem, gdy ich dziecko niechętnie zabiera się do posiłku i nie garnie się do jedzenia z apetytem przygotowanych potraw. W takiej sytuacji zarówno rodzice, jak i dziadkowie angażują cały bagaż emocji, by zachęcić niejadka do działania. Niestety, skutek zazwyczaj jest odwrotny. W jaki sposób należy podejście do tej sprawy, by zmienić sytuację?

Pozostawienie dziecku swobody

Podstawową sprawą w kwestii odżywiania jest zaufanie do dzieci. Wielu znawców tematu sugeruje, by nie kontrolować, ani nie zmuszać młodych osób do jedzenia. Rodzice powinni się skoncentrować na tym, by zapewnić dzieciom odpowiednie jedzenie i przygotowywać je na czas. Natomiast to, ile dziecko zje i czy w ogóle będzie miało danego dnia apetyt, należy pozostawić jego decyzji. Problemy z jedzeniem mogą się pojawić i nasilać, gdy rodzice starają się przechytrzyć malucha i wymyślają sposoby na przemycenie, chociażby odrobiny dodatkowej łyżki jedzenia. Życie pokazuje, że nie wszystkie metody zachęcające dziecko do spożycia posiłku są skuteczne, a niektóre mogą negatywnie odbić się na podejściu młodego człowieka do tej kwestii.

Sposoby na poprawę apetytu u dziecka

Jeżeli rodzice martwią się, że ich dziecko je niewiele, to mogą spróbować w pewien sposób je do tego zachęcić. Ważne jest jednak, jak do tego podejdą. Mogą na przykład postarać się, żeby spożywanie posiłków odbywało się w miłej atmosferze. Należy unikać rozmów o tym, że dziecko powinno zjeść więcej. Dobrze będzie, jeśli w zestawie produktów umieszczonych na talerzu dziecka znajdzie się coś, co ono bardzo lubi. Nie powinno się proponować więcej niż jednej nowej potrawy. Podczas przygotowywania posiłków lepiej jest umieszczać mniejsze porcje. Jeśli dziecko się nie naje, poprosi o dokładkę.

Fachowa pomoc

Jeżeli wszelkie zabiegi nie przynoszą rezultatów, warto wybrać się z dzieckiem do specjalisty. W tym przypadku psycholog dziecięcy może podpowiedzieć rodzicom, jakie błędy popełniają lub co jeszcze mogą zrobić, by poprawić sytuację. Daje się zauważyć, że niektórzy rodzice trafiają w próżnię, by skłonić malucha do jedzenia. Na przykład przygotowują mu specjalne dania, odmienne od tego, co jedzą pozostali członkowie rodziny. W takiej sytuacji należy pamiętać, że naprawdę nic się nie stanie, jeśli dziecko raz czy dwa razy nie zje posiłku. Ważne jest też, by rodzice nie używali jedzenia jako kary lub nagrody. Deser powinien być podawany po daniu głównym. Jednak, gdy dziecko jest zainteresowane jedynie deserem, nie powinno to być przyczyną kłótni.

Obserwując sposób podejścia młodych osób do jedzenia, można zauważyć, że nie zawsze mają one duży apetyt. Jeśli tak jest, nie należy robić z tego kwestii. Dzieci potrafią naturalnie regulować swoje potrzeby. Gdyby jednak zdarzało się to częściej, warto podać maluchowi witaminy. Jeżeli to nie zadziała, pozostaje wizyta u lekarza specjalisty, który zgłębi problem i postara się udzielić skutecznych rad.

Na górę