Hełmy i kaski ochronne są jednymi z najczęściej stosowanych środków ochrony indywidualnej w pracy. Nie jest to jednak efektem nadgorliwości lub nieuzasadnionych obaw pracowników czy pracodawcy. Głowa i kości czaszki stanowią ochronę dla najważniejszego organu w ludzkim ciele, mózgu. Czasem jednak ochrona, jaką zapewniła nam natura w postaci twardych kości czaszki, okazuje się niewystarczająca. Na wielu stanowiskach, w licznych gałęziach przemysłu czy budownictwa, ochrona głowy jest niezbędna. Ważne jest jednak, aby dobrać optymalną ochronę głowy, adekwatną do sytuacji i zagrożenia. Podpowiadamy, jakie są opcje i jak z nich skorzystać.

Dostępne środki ochrony głowy

Mówiąc o ochronie głowy pracowników, najczęściej mamy na myśli kaski czy hełmy ochronne. Warto jednak wiedzieć, że to nie jedyne opcje. Zagrożenia, przed jakimi należy chronić głowę w pracy, są bardzo różnorodne i właśnie pod tym kątem należy dobrać odpowiednią ochronę. Upadek pracownika z wysokości, spadające z wysokości przedmioty czy wystające, ostre elementy konstrukcyjne, to najpoważniejsze zagrożenia. Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed nimi rzeczywiście są kaski i hełmy ochronne. Pozostają jednak kwestie ochrony głowy przed upałem, nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne czy też przed zimnem. Zagrożeń tych nie należy bagatelizować. I tak, do dyspozycji pracodawców i pracowników w sklepach BHP dostępne są również usztywniane czapki z daszkiem, czapki z daszkiem chroniące przed promieniami słonecznymi, czapki wełniane lub z materiału chroniące przed zimnem oraz grube kominiarki ochraniające przed silnym mrozem.

Jak dobrać optymalną ochronę głowy pracowników?

Najczęściej dobór ochrony głowy zabezpieczający przed zimnem, upałem czy negatywnym działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego, nie przysparza większych problemów. Nieco utrudniona jest natomiast sytuacja, kiedy w grę wchodzą inne zagrożenia na stanowisku pracy. Środki ochrony indywidualnej głowy muszą bezwzględnie spełniać wymagania normy PN-EN 397 o przemysłowych hełmach ochronnych. Uwzględnia ona parametry techniczne, fizyczne, sposoby badań oraz dodatkowe oznaczenia dotyczące hełmów ochronnych, niezależnie od branży, w jakiej są stosowane. Statystycznie rzecz biorąc, do najczęstszych przyczyn urazów głowy w miejscu pracy zalicza się uderzenie o twarde i ostre przedmioty, uderzenie przez spadające elementy i zgniecenie przez poruszające się obiekty o dużej masie. W zależności od rodzaju zagrożenia, z jakim styka się pracownik, do wyboru są przemysłowe hełmy ochronne, przemysłowe hełmy lekkie, wysoko skuteczne przemysłowe hełmy ochronne, hełmy elektroizolacyjne oraz kaski dla alpinistów stosowane w pracach na wysokości. Każdy z tych hełmów posiada zróżnicowane właściwości ochronne. 

Przemysłowe hełmy ochronne, dzięki swojej budowie, skupiają się na ochronie górnej części głowy przed spadającymi przedmiotami. Przemysłowe hełmy lekkie najlepiej sprawdzają się w ochronie przed urazami wywołanymi przez uderzenie głową o twarde, nieruchome przedmioty. Wysoko skuteczne przemysłowe hełmy ochronne mają bardzo specyficzny zakres działania ochronnego i przeznaczone są do ochrony głowy użytkownika przed spadającymi przedmiotami i uderzeniami poza część ciemieniową. Hełmy elektroizolacyjne przeznaczone są do prac przy instalacjach niskiego napięcia. Wykazują skuteczność w ochronie przed porażeniem elektrycznym oraz zapobiegają przepływowi prądu rażeniowego przez głowę. Natomiast kaski dla alpinistów to najlepsza i najskuteczniejsza ochrona podczas prac na wysokości.

Dlaczego ważny jest dobór optymalnej ochrony głowy zatrudnionych?

Skutki zaniechania odpowiedniej ochrony głowy pracowników mogą być tragiczne. W najlepszym wypadku bywają jedynie bolesne, w gorszych sytuacjach mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia czy nawet życia. Do najczęstszych skutków braku ochrony głowy lub jej nieprawidłowego doboru czy użytkowania, zaliczyć należy lekkie obrażenia głowy, wstrząśnienie mózgu, pęknięcie czaszki, uszkodzenie kręgosłupa, uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, a w najgorszym przypadku nawet śmierć.

Źródło: Hurtownia BHP Prosave

Na górę