Skleroterapia, zwana również obliteracją, jest zabiegiem szeroko stosowanym w przypadku niewydolności żylnej. Pozwala ona skutecznie usunąć żylaki, żyły siateczkowate i pajączki naczyniowe.

Kwalifikacja do skleroterapii

Kwalifikacja pacjenta do skleroterapii odbywa się na podstawie konsultacji flebologicznej oraz po uzyskaniu wyniku badania USG wykonanego metodą Dopplera. Wspomniane badanie pozwala ocenić czy zmiany w naczyniach krwionośnych można usunąć przy pomocy obliteracji, czy też konieczne będzie leczenie operacyjne.

Jak wygląda zabieg?

Skleroterapia polega na wprowadzeniu do wnętrza żył specjalnych substancji, które niejako je „sklejają”. Zabieg odbywa się przy użyciu bardzo cienkiej igły, dzięki czemu na skórze nie pozostają nieestetyczne blizny. Ostrzykiwanie wykonane przez profesjonalistę umożliwia zamknięcie praktycznie każdego naczynia krwionośnego. Obliteracja stanowi doskonałą alternatywę dla operacji, która zawsze wymaga stosunkowo długiej rekonwalescencji i niesie ze sobą o wiele większe ryzyko wystąpienia powikłań.

Obecnie naczynia zamykane są przy pomocy substancji takich jak Aethoksysclerol, Scleremo, Variglobin oraz Varicocid, które podawane są w różnych stężeniach, w zależności od wielkości danego naczynia krwionośnego.

Skleroterapia umożliwia pozbycie się zarówno niewielkich „pajączków”, jak i bardzo widocznych żylaków. Sam zabieg trwa do 30 minut i jest całkowicie bezbolesny. Osoby nieodporne na ból mogą odczuwać dyskomfort, w przypadku gdy wstrzykiwana substancja przedostanie się poza światło leczonego naczynia.

Kiedy widoczne będą pierwsze efekty leczenia?

Efekty skleroterapii nie są widoczne bezpośrednio po zabiegu. Wynika to z faktu, że czas zamykania się pojedynczego naczynia krwionośnego wynosi zwykle miesiąc. Następnie odbywa się jego wchłanianie, które może trwać nawet do kilku miesięcy. W tym czasie w miejscu zamkniętego naczynia mogą pojawiać się siniaki, niewielkie guzki oraz bolesność.

Zalecenia pozabiegowe

Bezpośrednio po wykonanej obliteracji zalecany jest kilkugodzinny spacer, który sprzyja szybszemu gojeniu się naczynia. Ponadto osoba, która poddała się skleroterapii, przez okres minimum miesiąca powinna w ciągu dnia nosić rajstopy bądź pończochy uciskowe. Specjaliści podkreślają, że produkty gwarantujące ucisk drugiego stopnia, przynoszą najlepsze efekty w leczeniu niewydolności żylnej.

Przeciwwskazania do zabiegu

Przeciwwskazaniami do wykonania skleroterapii są:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • nadmierna opalenizna,
  • niedokrwienie kończyn,
  • alergia na etoksysklerol,
  • stany zapalne skóry,
  • stany zakrzepowo-zatorowe.

Skutki uboczne obliteracji

Skleroterapia jest zabiegiem niemal bezbolesnym i bardzo bezpieczny, jeżeli wykonywana jest w profesjonalnej klinice. Powikłania występują niezwykle rzadko. Do najczęstszych działań niepożądanych należą zaczerwienia, obrzęk oraz siniaki w obrębie leczonego naczynia. Sporadycznie zdarzają się uczulenia na wstrzykiwany środek, drobne przebarwienia skóry oraz zapalenia żył.

Obliteracja stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów operacyjnych. Wysoka skuteczność, trwały efekt, niewielkie ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych, krótki czas zabiegu oraz trwałość to tylko niektóre z atutów skleroterapii. Z tego powodu cieszy się ona rosnącą popularnością zarówno w przypadku poważnych schorzeń, jak również przy drobnych zmianach naczyniowych.

Na górę