Skateboarding cieszy się sporym zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży. Podziwianie skejtów, którzy wykonują triki na swoich deskach jest intrygujące, jednak może warto spróbować samemu? Sztuka skateboardingu nie jest łatwa, lecz z pewnością późniejsze umiejętności wynagrodzą wszystkie kontuzje. Jak jednak pokonać wewnętrzny strach i rozpocząć naukę? Na początek warto zapoznać się z podstawami jazdy na desce.

5 najbardziej przydatnych rad dla początkujących skaterów

Zakup odpowiedniego sprzętu

Pierwszym zadaniem, z jakim musi zmierzyć się początkujący skater, jest dobór odpowiedniej deskorolki. Warto zwrócić uwagę na deskorolki kompletne. Są one już złożone i gotowe do jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba dodatkowo przejmować się prawidłowym złożeniem nowego sprzętu. Deskorolki kompletne są doskonałym wyborem dla początkujących. Po zakupie gotowego modelu można od razu ruszać na pierwszą jazdę.

Dodatkowe akcesoria

Jeśli deska została już wybrana, warto zwrócić również uwagę na dobór dodatków. Na rynku dostępne są akcesoria, które ułatwiają początkującym naukę jazdy. Jednym z nich są gumki do trucków. Są to elementy odpowiedzialne za mobilność deski, regulację nacisku podczas jazdy oraz skrętu, a także elastyczność. Miękkie gumki zapewnią lekkość skrętów, zaś twarde – zwiększą stabilność deski. To niezwykle przydatny zakup dla początkującego skatera.

Przełamanie strachu

Początki nigdy nie należą do najprzyjemniejszych. Przed pierwszym wejściem na deskę należy przygotować się na możliwe upadki i niepowodzenia. Warto zakupić ochraniacze i kask, aby zminimalizować ryzyko ewentualnych kontuzji. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu pierwsze próby nie będą aż tak bolesne i z pewnością nie zniechęcą początkującego skatera do dalszej nauki. Dobrą opcją jest również oswojenie się z deską na równej nawierzchni. Na pierwszą jazdę najlepiej jest wybrać spokojne i bezpieczne miejsce. Aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, warto wybrać mało uczęszczaną przestrzeń – w takich warunkach przełamanie strachu będzie zdecydowanie łatwiejsze.

Nauka upadania

Kiedy odważymy się już stanąć na desce, z pewnością szybko przekonamy się, jak bolesne mogą być upadki. Warto wcześniej przygotować się na każdą ewentualność i zaznajomić się ze sposobami na  bezpieczne upadanie. Jak więc tego nie robić? Najgorsze, co może być, to wystawianie przed siebie rąk. Nie zamortyzujemy w ten sposób upadku, a jedynie narazimy się na uszkodzenie ręki. Podczas upadku warto postarać się rozłożyć siłę uderzenia na jak największą część ciała.

Ćwiczenia, ćwiczenia i jeszcze raz ćwiczenia

 Nawet najlepsi skaterzy miewali ciężkie początki. Jeśli zdarzają się upadki, nie należy się poddawać, ponieważ są one z góry wpisane w naukę jazdy na desce. Najważniejsze jest, aby się podnosić i próbować dalej. Trening czyni mistrza.

Powyższe rady dla początkujących skaterów z pewnością ułatwią pierwsze jazdy. Warto się do nich stosować i dążyć do pogłębiania swoich umiejętności. Zawsze należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Początkujący skaterzy powinni zachować szczególną ostrożność i dbać o siebie i innych. Skateboarding jest sportem, w którym często dochodzi do wypadków. Przed każdą jazdą warto dobrać odpowiednie miejsce – z dala od ruchliwej ulicy bądź niekorzystnej nawierzchni, a także pamiętać o ochraniaczach i kasku. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu z pewnością unikniemy kontuzji i będziemy spokojnie uczyć się coraz to nowych trików i szlifować swoje umiejętności.

źródło: pl.skate-europe.com – skateshop online

Na górę