Protezy zębowe stosowane są zarówno przy braku kilku zębów, jak i w przypadku bezzębia. Współczesna protetyka oferuje cały wachlarz możliwości, dzięki którym możliwe jest zachowanie pełnej estetyki, a jednocześnie przywrócenie prawidłowej funkcji żucia u każdego pacjenta. Nowoczesne gabinety stomatologiczne oferują swoim klientom przynajmniej kilka rozwiązań w zakresie protetyki.

Korony i mosty pełnoceramiczne

Korony i mosty pełnoceramiczne są doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na odbudowę nawet bardzo zniszczonych zębów, a jednocześnie idealnie dopasowują się do naturalnego uzębienia. Maksymalna szczelność pomiędzy zębem własnym pacjenta a nakładką pełnoceramiczną, stanowi o trwałości korony oraz mostów.

Sam zabieg polega na dokładnym oszlifowaniu zęba, nałożeniu na niego trwałego materiału odbudowującego, a następnie na perfekcyjnym umiejscowieniu nakładki pełnoceramicznej. W przypadku braku większej liczby zębów najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie mostu pełnoceramicznego, który uważany jest za konkurencję dla implantów.

Endokorony

Endokorony to protezy zębowe stosowane w przypadku zębów, które są bardzo osłabione po leczeniu kanałowym. Umożliwiają znaczne wzmocnienie uzębienia, ograniczając ryzyko urazów mechanicznych. Endokorony są również dobrą alternatywą dla dużych plomb.

Stomatolog, po wypełnieniu wszystkich kanałów, ocenia, które ścianki zęba są najbardziej narażone na złamania oraz inne urazy, a następnie usuwa najsłabsze elementy korony. Kolejnym krokiem jest nałożenie w to miejsce endokorony wykonanej z porcelany bądź materiału kompozytowego.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe to swojego rodzaju sztyfty umieszczane w miejscu kanałów zębowych, na które nakładane są korony porcelanowe. Pacjent ma do wyboru:

  • wkład koronowo-korzeniowy metalowy,
  • wkład koronowo-korzeniowy wykonany z włókna szklanego,
  • wkład z tlenku cyrkonu.

Wkłady koronowo-korzeniowe stosowane są głównie w przypadku dużych ubytków w koronie zęba.

Ruchome uzupełnienia protetyczne na zębach pacjenta

Zasadniczo wyróżniamy kilka typów protez ruchomych:

  • całkowite – stosowane w przypadku całkowitego bezzębia,
  • nakładowe – proteza wspierana jest na nielicznych zębach, które pozostały w jamie ustnej pacjenta,
  • częściowe osiadające – wykorzystywane przy licznych brakach w uzębieniu, ale skuteczne również jako protezy czasowe i natychmiastowe,
  • szkieletowe – realizowane w sytuacji, gdy pacjent posiada przynajmniej kilka zębów własnych, przy czym niemożliwe jest wykonanie koron bądź mostów.

Uzupełnienia ruchome na implantach

Uzupełnienia ruchome na implantach stosowane są w przypadku licznych braków w uzębieniu u konkretnego pacjenta. Proteza ruchoma utrzymuje się na kilku implantach stomatologicznych, których korzeń zastępowany jest tytanową śrubą. Uzupełnienia ruchome wymagają wymiany co 5-10 lat.

Licówki ceramiczne

Licówki ceramiczne dedykowane są osobom, których uzębienie znajduje się w zadowalającym stanie. Licówki poprawiają kształt oraz koloryt zębów, nadają im estetyczny, a przy tym naturalny wygląd.

Zabieg polega na nałożeniu na naturalny ząb cienkiej warstwy ceramicznej. W tym przypadku bardzo istotny jest fakt, iż rozwiązanie to nie wymaga głębokiego szlifowania zębów. Na uwagę zasługują zwłaszcza licówki LUMINEERS, wytwarzane z wysokojakościowej porcelany, która zapewnia trwałość do 20 lat.

Liczne rozwiązania z zakresu protetyki dają pacjentom komfort wyboru najlepszej metody odbudowy uzębienia. Możliwości technologiczne połączone z wiedzą teoretyczną oraz praktyczną stomatologa, który wykonuje zabiegi, są gwarancją pięknego uśmiechu na długie lata.

Inspirowane: Bianco.eu.com – dentysta Warszawa

Na górę