W jamie ustnej dorosłego człowieka znajdują się 32 zęby. Utrata choćby jednego z nich może doprowadzić do asymetrii i nieprawidłowej pracy stawu skroniowo-żuchwowego, a także migracji pozostałych zębów w stronę powstałej luki. W celu uniknięcia tego rodzaju zaburzeń zaleca się stosowanie protez zębowych. Dostępne są różne rodzaje protez, a ich ceny zwykle przekładają się na jakość.

Istotne cechy tanich protez ruchomych

Protezy zębowe podzielić można na ruchome oraz stałe. Zarówno jedne, jak i drugie można stosować w przypadku braku kilku zębów lub całkowitego bezzębia. Podstawową zaletą popularnych ruchomych protez akrylowych jest ich niska cena. Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania dofinansowania z Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety protezy akrylowe nie są zbyt wygodne w użytkowaniu, a proces adaptacyjny pacjenta może trwać nawet kilka miesięcy. Pacjenci korzystający z tego rodzaju rozwiązań często skarżą się na ograniczoną stabilność protezy i jej przesuwanie się w jamie ustnej. Należy pamiętać, że tanie protezy akrylowe wykazują ograniczoną odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysoką temperaturę. Nieprawidłowa pielęgnacja i higiena może doprowadzić do ich szybszego zużycia. Przyjmuje się, że okres żywotności ruchomych protez akrylowych wynosi około pięciu lat. Po upływie tego czasu należy je wymienić na nowe, które będą lepiej pasować do zmieniającego się kształtu dziąseł.

Korzyści stosowania implantów zębowych

Alternatywą dla tanich, lecz niewygodnych protez ruchomych są nowoczesne implanty zębowe. Implanty zaliczane do protez stałych to tytanowe wszczepy, które wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy, a na nich mocowane są korony imitujące naturalne zęby. Zastosowanie tytanu sprawia, że sztuczny korzeń jest dobrze tolerowany przez organizm i nie jest przez niego uznawany za ciało obce. Dzięki temu, że implant zrasta się z kością, stanowi trwałą oraz stabilną podstawę dla koron. Jego wczepienie zapobiega także negatywnym zmianom w jamie ustnej związanych z zanikaniem kości. Prawidłowo zamocowany implant jest praktycznie niewidoczny i wraz z ceramiczną koroną tworzy naturalnie wyglądającą, estetyczną całość. Pacjenci, którzy zdecydują się na tego rodzaju stałą protezę, nie muszą obawiać się gryzienia nawet twardych pokarmów, a ich odczucia podczas żucia i gryzienia są w pełni naturalne. Żadnych problemów nie nastręcza również higiena jamy ustnej. Jest to ogromna przewaga implantów zębowych nad tradycyjnymi ruchomymi protezami. Podstawową wadą tego rodzaju rozwiązania jest wysoka cena. Niestety wypełnianie ubytków zębowych implantami jest dosyć kosztowne i nie podlega refundacji z NFZ. Z drugiej jednak strony korzystanie z nowoczesnych stałych protez chroni przed negatywnymi zmianami w stawie skroniowo-żuchwowym i daje pacjentowi ogromny komfort psychiczny. Warto pamiętać, że trwałość odpowiednio pielęgnowanych implantów zębowych wynosi nawet kilkadziesiąt lat, czyli znacznie więcej niż ruchomych protez akrylowych. Ich wszczepienie można więc traktować jako długoterminową inwestycję we własne zdrowie i wygląd.

Podsumowanie

Tanie protezy zębowe nie są dziś jednym rozwiązaniem dostępnym na rynku. Współczesna implantologia i protetyka zębów oferują szereg rozwiązań pozwalających na odbudowę utraconych zębów – protezy takie są zdecydowanie bardziej trwałe i pozwalają osiągnąć najlepsze efekty funkcjonalno-estetyczne.

Na górę