Formowanie precyzyjnych profili z blachy w masowej ilości wymaga użycia odpowiednio zaprojektowanej linii produkcyjnej – zespołu narzędzi do obróbki materiału, który pozwala na uzyskanie wymaganego produktu. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w liniach do profilowania blach możliwe jest otrzymanie wysokiej jakości detali w krótkim czasie, posiadających identyczne właściwości, parametry techniczne i charakteryzujące się niskim kosztem wytworzenia.
Jakie procesy wykonują linie do profilowania w cyklu produkcyjnym?
Linie do profilowania blachy służą do ciągłego zginania długiego pasa blachy w dany przekrój poprzeczny, wykorzystują różne metody walcowania na zimno – umożliwiają produkcję elementów o grubości od 0,3 aż do 16 mm. Urządzenia obsługują materiały takie jak stal, miedź, aluminium czy stal nierdzewna. Standardowo składają się z modułów profilujących (zestawu rolek), taśmy, silnika napędzającego linię, urządzeń tnących, wałów i stacji podawczo-odbiorczych, ale w zależności od potrzeb mogą być również wyposażone w inne komponenty.
Elastyczne systemy produkcyjne mogą obejmować również takie procesy, jak:
- wykrawanie,
- zginanie,
- nacinanie,
- spawanie,
- pakowanie.
Na każdym etapie produkcji występuje pełna kontrola przez skomputeryzowane systemy zarządzania, co pozwala na połączenie maksymalnej wydajności i pełnej integracji wielu systemów automatyzujących cały cykl produkcyjny. Firmy oferujące montaż linii do produkcji profili stalowych oferują zróżnicowane rozwiązania, co pozwala na dopasowanie maszyn do potrzeb danego zakładu przemysłowego. Linia jest dostosowywana do konkretnych warunków od momentu zatwierdzenia projektu, poprzez montaż elementów konstrukcyjnych aż po uruchomienie w zakładzie produkcyjnym.
Jakie elementy mogą być produkowane dzięki wykorzystaniu linii do profilowania ciągłego?
Profesjonalne linie do profilowania ciągłego umożliwiają uzyskanie ogromnego przekroju profili, zarówno wielkogabarytowych, jak i tych o mniejszych rozmiarach i precyzyjnych kształtach. Co więcej, dzięki możliwości wymiany modułów profilujących, jedna linia może być wykorzystana do produkcji różnych elementów.
Urządzenia mogą kształtować elementy takie jak:
- profile do suchej zabudowy (karton-gips),
- blacho-dachówka,
- prowadnice do szuflad,
- profile meblowe,
- elementy drogowe,
- bariery ochronne przed hałasem,
- trasy kablowe,
- komponenty płyt fotowoltaicznych,
- panele elewacyjne,
- elementy konstrukcyjne okien.
Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł bez obecności linii produkcyjnych do profilowania. Cały proces obejmuje walcowanie oraz różne metody obróbki blachy, co pozwala na uzyskanie gotowego produktu końcowego. Rozwiązania konstrukcyjne proponowane przez dostawców linii są na tyle zróżnicowane, że mogą być dostosowywane do wielu rodzajów, wielkości i grubości materiałów, odpowiadają na potrzeby różnych branż i procesów technologicznych.
inspiracja: tomaco.pl – znakowarki laserowe