Sprawnie pracująca wentylacja umożliwia właściwą wymianę powietrza w każdym pomieszczeniu. Do produkcji elementów, z których składają się kanały wentylacyjne, wykorzystywane są wyjątkowo precyzyjne maszyny i urządzenia przystosowane do obróbki wielkogabarytowej.

Kanały wentylacyjne – z jakich materiałów są wytwarzane?

Do wytwarzania kanałów wentylacyjnych metalowych gładkich wykorzystywana jest stal ocynkowana, aluminiowa, aluminiowo-cynkowa, nierdzewna i kwasoodporna. Kanały wentylacyjne metalowe skręcane wytwarzane są z różnych blach, mogą być sztywne albo karbowane. Elementy tego typu muszą być one wykonane z materiałów niepalnych, zastosowanie surowców palnych do izolacji cieplnych i akustycznych kanałów może być wykonane tylko w przypadku, kiedy znajdują się one na zewnątrz budynku. Kanały wentylacyjne muszą zapewniać przepływ powietrza dostosowany do wielkości pomieszczenia, powinny również posiadać określony według przepisów wyznacznik szczelności.

Maszyny stosowane do produkcji kanałów wentylacyjnych

Na każdym etapie produkcji kanałów wykorzystywane są inne rodzaje maszyn i urządzeń do ich produkcji. Niezbędna do wytwarzania kanałów wentylacyjnych jest zamykarka do rur, służy ona do zamykania zewnętrznych i wewnętrznych zamków rur. Do produkcji tych urządzeń wykorzystywana jest stal wysokiej jakości, ponieważ muszą to być niezwykle wytrzymałe urządzenia.

Niezastąpioną maszyną do produkcji kanałów wentylacyjnych jest felcarka, która umożliwia wytwarzanie zamków. Wyposażona jest ona w 7 lub 9 rolek formujących, zamontowanych po obydwu stronach urządzenia, co pozwala na jednoczesne wytwarzanie dwóch rodzajów zamków, służących do zamykania kanałów. Z kolei zgrzewarka liniowa służy do zgrzewania wzdłużnego rur oraz kształtek wentylacyjnych. Do profesjonalnej obsługi produkcji kanałów wentylacyjnych niezbędna jest również zwijarka kształtek. Urządzenie pracuje automatycznie, jego obsługa jest prosta, polega jedynie na podawaniu odpowiednich kształtek, z których wykonywane są elementy wentylacji.

Aby wykończyć krawędzie, na każdym odcinku kanału wentylacyjnego wykorzystywana jest zwijarka obrzeży. Pracuje ona w trybie automatycznym, dzięki temu możliwe jest wykonywanie takiej samej wysokości każdego obrzeża. Maszyna wykonuje krawędzie pod kątem prostym na wszystkich odcinkach i w dowolnym kształcie.

Do wytwarzania kanałów wentylacyjnych wykorzystywana jest także zwijarka do rur prostych, która jest zbudowana ze stalowych płyt, posiada sztywną platformę roboczą, na której znajduje się układ napędowy walców. Urządzenie wykonuje elementy wyjątkowo precyzyjnie, co umożliwia realizację szczelnych kanałów. Niezastąpionym urządzeniem w procesie wytwarzania kanałów do wentylacji jest walcarka do przygotówek, umożliwia ona zwijanie wyprofilowanych elementów arkuszy do zewnątrz i na zewnątrz, wyeliminowane jest zupełnie ryzyko uszkodzenia zamka.

Dzięki zaawansowanym technologicznie i specjalistycznym urządzeniom poszczególne etapy wytwarzania kanałów wentylacyjnych mogą przebiegać szybko i sprawnie.

Na górę