Branża magazynowa wymaga wdrażania ciągłych udoskonaleń. Zwłaszcza jeżeli mają one na celu przyśpieszenie tempa pracy oraz zwiększenie jej efektywności. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich lat tyle się mówi o paletyzacji. Czym jest paletyzer? Jak usprawnia pracę wózka widłowego?

Paletyzacja – klucz do sukcesu

Wykorzystywanie robotów i maszyn ułatwia pracę w magazynie. Pomocna jest w tym również paletyzacja. Jest to proces, który ma na celu zwiększenie wydajności pracy, a poniekąd odciążenie pracowników od obowiązku dźwigania. Polega ona na wdrażaniu w codzienne użycie robotów przemysłowych, które stopniowo zastępują zasoby ludzkie. Dzięki temu istnieje również możliwość skierowania uwagi pracowników zakładu na wykonanie innych zadań. Paletyzacja posiada wiele zalet, a do najważniejszych należą:

  • możliwość podejmowania się pracy w utrudnionych i niekorzystnych dla zdrowia ludzkiego warunkach,
  • zwiększenie ergonomiczności wykonywanych zadań,
  • optymalizacja zatrudnienia oraz bezpieczeństwa na stanowisku pracy,
  • wzmożona precyzja ruchów (dzięki starannie zaprogramowanej i w pełni powtarzalnej sekwencji).

Paletyzer w wózku widłowym – zadania

Zastosowanie odpowiednich akcesoriów do wózków widłowych sprawia, że w mgnieniu oka możemy polepszyć ich działanie. Przykładem jest tu paletyzer. To specjalny rodzaj nakładki na widły, która ułatwia i przyśpiesza transport, Paletyzer może udźwignąć i przenieść nawet do 8 palet jednocześnie, podczas gdy zwykłe widły wielopaletowe mogą przemieścić jedynie dwie, maksymalnie trzy palety. Użycie paletyzera jest gwarancją zwiększenia efektywności oraz tempa pracy. Jednocześnie zapewnia on również wzmożenie bezpieczeństwa pracowników, jak i przemieszczanych ładunków. Paletyzer charakteryzuje się solidną konstrukcją, której boczny przesuw ułatwia przesuwanie ładunku. I to bez względu na stopień otwarcia wideł.

Eksploatacja wózków widłowych

Wózki widłowe są wykorzystywane w magazynach oraz wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z paletami. W związku ze specyfiką swojej pracy, często bywają one narażone na wiele uszkodzeń mechanicznych. Nadmierna eksploatacja, nieumiejętnie przeprowadzana konserwacja oraz nadmierne ciężary mogą przyczynić się do wielu uszkodzeń mechanicznych. W najgorszym przypadku mogą również prowadzić do powstawania mikropęknięcia w strukturze stali. Może również dojść do uszkodzenia wideł, co uniemożliwi dalsze wykonywanie pracy. Jak więc temu zaradzić?

Wózki widłowe a naprawy spawalnicze

Intensywna eksploatacja wózka zwiększa ryzyko powstawania awarii. Jeżeli jednak do takiej dojdzie, warto udać się po pomoc do specjalisty. W tym wypadku jest nim spawacz UDT, który wykona naprawę zepsutego wózka. Ekspert w tej dziedzinie pomoże nam również z niedziałającymi układami hamulcowymi, kierowniczymi, silnikami, zawieszeniami, masztami oraz problematycznymi instalacjami elektrycznymi.

Warto pamiętać, że naprawy spawalnicze powinny być przeprowadzane przez wykfalifikowanego i certyfikowanego spawacza UDT. Skrót ten oznacza uprawnienia w dziedzinie naprawy i modernizacji urządzeń, takich jak: żurawie, podesty ruchome, suwnice oraz wciągarki. Certyfikat UDT uprawnia także do wykonywania usług spawalniczych.

Na górę