Systemy telematyczne stanowią skuteczne i łatwo dostępne narzędzie pomagające zarządzać flotą w firmach transportowych. Ich działanie polega na zbieraniu i analizie danych przesyłanych z urządzeń znajdujących się w pojazdach. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć telekomunikacji i informatyki. W Polsce z programów telematycznych korzysta już co dziesiąte przedsiębiorstwo transportowe. Ich zastosowanie pozwala firmom zwiększyć konkurencyjność i pozwala poczynić znaczne oszczędności.  

Mniejsze zużycie paliwa

Szacuje się, że dobrze wykorzystany system telematyczny jest w stanie zredukować koszty zużycia paliwa o około 20%. Dzięki temu, że systemy telematyczne pozwalają nam na obserwowanie i analizę jazdy pojazdów (ich położenia, ale też parametrów technicznych), możemy eliminować złe nawyki kierujących, wybierać lepsze trasy oraz reagować na wszelkie zmiany w czasie rzeczywistym. Przykładowo system WEBFLEET posiada najnowsze mapy (w tym widok Google Steet View) oraz możliwość personalizowania ich, co jest niewątpliwym ułatwieniem w planowaniu. Dzięki nim nasi kierowcy będą mogli zawsze jechać optymalną trasą. Dodatkowo posiada narzędzia, które przy planowaniu dróg uwzględniają również typ pojazdów, co zapobiega wybraniu się na trasę ze zbyt niskim tunelem lub mostem. Na podstawie danych historycznych zebranych w platformie możemy również znacząco zredukować liczbę pustych  przebiegów. Wszystko to pozwoli na znaczną redukcję zużycia paliwa.

Niższe koszty eksploatacji

Kolejnym ważnym aspektem poza kosztami paliwa, są koszty eksploatacji naszej floty. Składają się na nie głównie przeglądy, naprawy i ubezpieczenie. Dużym ułatwieniem jest opcja sygnalizowania o nadchodzących terminach przeglądów, którą również posiada wspomniany wcześniej WEBFLEET. Terminowo wykonana inspekcja techniczna pojazdu zapobiega niespodziewanej konieczności wyłączenia go z eksploatacji. Jeżeli chodzi o naprawy, pomocna jest opcja, która umożliwia odczytywanie parametrów technicznych i generowanie na ich podstawie danych diagnostycznych. Na awaryjność pojazdu ma też wpływ sposób jazdy kierowców, o czym była mowa powyżej, i również ten aspekt funkcjonowania firmy można monitorować za pomocą platformy WEBFLEET. Jeżeli zadbamy o stan naszej floty i wzmacnianie dobrych nawyków u naszych pracowników, możemy liczyć na mniejszą awaryjność czy liczbę  wypadków drogowych z udziałem naszych pojazdów, a to z kolei przekłada się a niższe ubezpieczenie.

Dodatkowe usprawnienia

Systemy telematyczne dają nam dostęp do wielu różnych raportów. Profesjonalne narzędzia tego typu nie ograniczają się jednak wyłącznie do zbierania danych o pojazdach floty. Oferują wiele dodatkowych opcji związanych z zarządzaniem. Na przykład WEBFLEET pomaga nam rozliczać czas pracy kierowców, co znacznie usprawnia pracę i ogranicza koszty administracyjne. Wiele funkcji platformy znajdzie zastosowanie w zależności od specyfiki danej branży. Inaczej będą korzystać z tego systemu firmy kurierskie czy dostawcze, a jeszcze inaczej zajmujące się przewozem pasażerskim.

Systemy telematyczne mają ogromny potencjał, jeżeli chodzi o branżę transportową. Decydując się na takie rozwiązanie, należy jedynie pamiętać, że sam system to nie wszystko. Stanowi on narzędzie, które należy odpowiednio wykorzystać. Sama analiza danych się nam nie przyda, jeżeli nie wyciągniemy z niej wniosków i nie zaimplementujemy odpowiednich udoskonaleń w naszym przedsiębiorstwie.

Inspirowane: Tachograf cyfrowy

Na górę