Osoby powiązane z branżą żywieniową często spotykają się na pewno z pytaniami o spożywanie nasion, pestek czy orzechów. Zwłaszcza w kontekście tych ostatnich pojawia się wiele mitów i wątpliwości, powiązanych z tym, że zawierają one duże ilości tłuszczów oraz są kaloryczne. Czy są to jednak słuszne obawy? I czy można je jeść, jeśli chcemy przejść na dietę PALEO?

Czym jest dieta PALEO?

Sam skrót PALEO pochodzi od epoki paleolitu – idea tej diety nawiązuje do odżywiania się na wzór przodków, których jadłospis skupiał się wokół tego co udało im się upolować lub zebrać. Koncepcja zakłada więc powrót do naturalnych nawyków żywieniowych człowieka. Bazą tej diety jest chude mięso i ryby, ale w dużych ilościach spożywane są także warzywa, owoce oraz jajka. Unikamy tym samym produktów przetworzonych. Można stwierdzić, że dieta PALEO skupia się na jakości spożywanych produktów.

Czy warto jeść orzechy?

Jedzenie orzechów budzi niekiedy spore wątpliwości, zwłaszcza wśród osób, które chcą stracić na wadze. Orzechy są bowiem kaloryczne. Trzeba jednak wiedzieć, że tłuszcze, których są źródłem, są niezwykle ważne dla naszego organizmu: stanowią cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin oraz soli mineralnych. Trzeba oczywiście zachować umiar (jak ze wszystkimi produktami w diecie). Na ogół zaleca się spożywanie nie więcej niż jednej garści orzechów dziennie. Ich wartości odżywcze uzależnione są od gatunku. Dietetycy rekomendują szczególnie jedzenie orzechów włoskich, które zawierają bardzo dużą ilość przeciwutleniaczy (a te mają właściwości odmładzające), wzmacniają również pamięć i koncentrację.

Zdrowe uzupełnienie diety

Orzechy, nasiona i pestki w diecie PALEO są źródłem potrzebnych, zdrowych tłuszczów. A jak planować jadłospis z ich wykorzystaniem? Wspomniane produkty będą doskonałym dodatkiem do każdego śniadania. Dostarczą energii i pozytywnie wpłyną na nasz metabolizm. Oprócz tego mogą być doskonałym pomysłem na smaczną i pożywną przekąskę w ciągu dnia, po którą łatwo sięgnąć bez względu na miejsce, w którym aktualnie się znajdujemy. Wiele osób zwraca także uwagę, że spożycie orzechów jest dla nich niejako substytutem sięgania po niezdrowe produkty i słodycze, bowiem są często słodkawe i sięgamy po nie z przyjemnością.

Kontrowersje wokół spożywania orzechów i nasion wywołuje również fakt, że zawierają one kwas fitynowy. Dietetycy szacują jednak, że spożycie go w ilościach do 400 mg dziennie nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Jeśli zachowamy umiar przy jedzeniu orzechów i nasion, wszystko będzie w porządku. Możemy również wcześniej namoczyć te produkty, by zmniejszyć ilość kwasu fitynowego.

Dieta PALEO sięga przede wszystkim po produkty nieprzetworzone, dlatego orzechy, pestki czy nasiona doskonale wpisują się w jej ramy. Są one najlepszym wyborem na pożywną i zdrową przekąskę w ciągu dnia. Trzeba jednak pamiętać o tym, by nie przesadzać z ich ilością – zwłaszcza w przypadku wysokokalorycznych orzechów.

Inspirowane: paleocatering24.pl – śniadanie PALEO

Na górę