Wiosna coraz śmielej zagląda w nasze okna. Promienie słoneczne zachęcają do wyjścia  z domu i celebrowania budzącej się do życia przyrody. To dobry moment, aby pomyśleć o założeniu domowego ogródka na balkonie. Jak urządzić go modnie i z klasą?

Ogród na balkonie czy tarasie cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego własny ogródek daje wiele pozytywnych emocji i wiele satysfakcji. Samodzielnie wyhodowane rośliny, warzywa czy zioła mogą być niezwykłą ozdobą i dumą właścicieli. Przedstawiamy pięć kroków do założenia unikalnego ogródka na balkonie lub tarasie.

Krok pierwszy – co będziesz uprawiać?

Decydując się na założenie ogródka na balkonie, w pierwszej kolejności musimy zastanowić się co chcemy uprawiać. A to też w dużej mierze zależy od wielkości balkonu, którym dysponujemy. Możemy skupić się tylko na ziołach i przygotować swój prywatny zielnik. Wówczas mieszanka bazylii, tymianku, mięty ogrodowej będzie pięknie pachnieć i cieszyć nasze oczy zielenią. W balkonowym warzywniaku bez większych problemów wyhodujemy pomidory, ogórki, szczypior, sałata lub rzodkiewka.

W podjęciu decyzji o tym, co będziemy uprawiać na balkonie, niewątpliwie pomoże ocena nasłonecznienia balkonu. Uprawa warzyw wymaga dobrze nasłonecznionego miejsca. Ale są też rośliny, takie jak: mięta, poziomki czy ciemnolubne kwiaty, które można zasadzić w bardziej zacienionych miejscach. Kwiaty, które świetnie odnajdą się w półcieniu to: begonie bulwiaste, pelargonie, ciemierniki, trawy ozdobne czy paprocie.

Krok drugi – zadbaj o nasiona lub sadzonki

Część ziół i warzyw, na przykład bazylia, szczypiorek, sałata czy rzodkiewka wysiewa się z nasion. Miętę, kolendrę, tymianek można posadzić jako sadzonki. Każda torebka z nasionami zawiera informację z terminem i sposobem wysiewu oraz terminem zbioru. Warto przestrzegać podanych na opakowaniu wskazówek. Pozwoli to nam cieszyć się z pięknych roślin znacznie dłużej. Ułatwi nam to również uprawę. Na zioła czy warzywa z nasion poczekamy około kilku tygodni.

Krok trzeci – rozłożenie roślin

Nawet na małym balkonie można założyć ogród. Właściciele kameralnego metrażu balkonów mogą zainwestować w tak zwany ogród pionowy. Zazwyczaj jest to kilka modułów, które można wykonać samodzielnie. Wystarczy kilka desek lub płyt karton-gipsowych, które łączymy np. za pomocą śrub z łbem grzybkowym.  Moduły są ustawione pod lekkim kątem, by mogły naturalnie opadać. Dzięki temu rośliny w balkonowym ogródku prezentują się niezwykle okazale, przy zajęciu niewielkiej przestrzeni.

Na niewielkim balkonie, oprócz ogrodu pionowego idealnie sprawdzą się wiszące donice, zawieszone na specjalnych hakach. Ważne jest, aby pamiętać o tym, by elementy złączne były solidne, aby utrzymały ciężar donic. Dlatego wybierając śruby czy wkręty, sprawdźmy czy są odporne na korozje i różne warunki atmosferyczne.

Pamiętajmy o odpowiednim ułożeniu roślin na balkonie. Aby każda roślina była zdrowa, dobrze rosła, wyglądała pięknie, a także obficie kwitła i owocowała, musi mieć zapewnione optymalne warunki. Ważne jest nie tylko nasłonecznienie, ale również sąsiedztwo roślin i ich wzajemne oddziaływanie na siebie. Istotna jest również funkcjonalność rozkładu roślin, tak, aby do każdej rośliny nie trzeba było się schylać z konewką.

Krok czwarty – dobieramy odpowiednie donice

Decydując się na założenie własnego ogródka na balkonie lub tarasie, musimy wybrać odpowiednie donice. Skrzynki lub doniczki dla roślin sezonowych powinny być dość głębokie, aby korzenie miały miejsce, by się rozrosnąć.

Nie warto kupować najtańszych doniczek plastikowych. Dobrym rozwiązaniem są donice gliniane lub ceramiczne, gdyż zatrzymują wilgoć i jednocześnie przepuszczają powietrze. Zanim zasadzimy rośliny na dno pojemnika wysypmy kilkucentymetrową warstwę drenującą ze żwiru lub keramzytu. Na tak przygotowaną podstawę wsypujemy ziemię. Może być to ziemia uniwersalna, dostępna w sklepach.

Donice z kwiatami, ziołami czy warzywami możemy przymocować do drewnianej barierki za pomocą kołków rozporowych,a także odpowiednich wkrętów do drewna czy metalu.

Krok piąty – zadbaj o komfort

Przygotowując ogródek na balkonie czy tarasie nie zapominajmy o wygodnych siedziskach czy stylowym stoliku. Taki stolik można wykonać z palet. Strefę wypoczynku możemy stworzyć również na małym balkonie. Kolorowe pufy czy leżaki świetnie będą się komponowały z niewielkim stolikiem bądź składanym blatem montowanym za pomocą śrub do balustrady.

Założenie ogródka na balkonie wymaga przygotowania i sprawnej organizacji czasu. Posadzenie roślin to jedno, a drugie to dbanie o nie przez wiosnę, lato i jesień. Jednak satysfakcja z rosnących roślin i możliwość wypicia kawy w zielonym otoczeniu dają poczucie spełnienia i równowagi.

Na górę