Windykacja długów za granicą wydaje się trudna do wykonania, a już na pewno czasochłonna. Odległość, bariery językowe i nieznajomość prawa innych państw stanowią istotne utrudnienia w dochodzeniu swoich roszczeń. Są jednak firmy, do których możemy się zgłosić po profesjonalną pomoc. Co zrobić, kiedy dłużnik uciekł do innego kraju albo nasz kontrahent z zagranicy zalega z uregulowaniem kolejnej faktury? Jaką firmę windykacyjną wybrać w takiej sytuacji?

Dlaczego warto zatrudnić firmę windykacyjną?

Samodzielne odzyskanie długu staje się coraz łatwiejsze, zwłaszcza w obrębie Unii Europejskiej, gdzie funkcjonuje tzw. europejski nakaz zapłaty. W pozostałych krajach jest to niestety dużo bardziej skomplikowane. Na przeszkodzie stoi oczywiście język i odległość. Kontakt mailowy i telefoniczny jest w takim wypadku bardzo czasochłonny, nie mówiąc już o podróżach do kraju, w którym przebywa dłużnik. Dodajmy do tego, że każdy system prawny działa zupełnie inaczej.

Zatrudniając firmę windykacyjną, nie musimy martwić się o kwestie językowe. Możemy również liczyć na znacznie lepszą orientację w systemie prawnym danego kraju. Specjalistyczne firmy windykacyjne docierają bezpośrednio do dłużnika. Dodatkowo formalności, za które będziemy odpowiedzialni, zostaną ograniczone do minimum. Zyskamy też cenny czas i pozbędziemy się stresu związanego z całą sytuacją.

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę windykacyjną?

Najważniejszym wyznacznikiem, który świadczy o profesjonalizmie firmy ściągającej długi z zagranicy, jest jej struktura. Na rynku wiele firm reklamuje się tą usługą, natomiast nie wszystkie posiadają oddziały lub spółki w innych krajach. Jest to pierwsza rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Posiadanie przedstawicielstwa bezpośrednio za granicą przynosi oczywiste korzyści. Taka firma zna specyfikę danego rynku, orientuje się w uregulowaniach prawnych i ma możliwość bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem. Dodatkowo ważne jest, czy obszar działania firmy pokrywa się z naszą sprawą. Sama informacja, że firma ma siedziby w innych krajach, nie wystarczy. Wprawdzie windykator, który ma oddziały w całej Europie, będzie bardziej kompetentny niż ten, który działa jedynie w Polsce, ale niekoniecznie będzie w pełni pomocny przy odzyskiwaniu długów spoza kontynentu.

Warto zwrócić uwagę na dokładną ofertę firmy. Należy upewnić się, do kogo jest skierowana. Niektórzy windykatorzy zajmują się jedynie ściąganiem długów w imieniu podmiotów gospodarczych, głównie od nieuczciwych kontrahentów, inne świadczą pomoc również klientom indywidualnym. Innym istotnym szczegółem oferty jest sposób kontaktu. Dobrze jest, jeżeli firma windykacyjna przypiszę nam konkretną osobę kontaktową oraz umożliwi wgląd w przebieg naszej sprawy. Coraz więcej firm posługuje się do tego specjalnymi systemami informatycznymi, które pozwalają za pomocą internetu sprawdzić, na jakim etapie jest postępowanie.

Ostatnią, ale równie ważną kwestią jest doświadczenie danej firmy. Możemy ocenić je, przyglądając się opiniom, rekomendacjom i listom polecającym. Możemy znaleźć je w internecie, ale też nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby poprosić o ich okazanie w sytuacji, kiedy jakaś firma nas zainteresuje. Jeżeli dzięki temu wybierzemy odpowiedniego przedstawiciela, to możemy być spokojni o nasze pieniądze. Okazuje się, że ściągalność długów z zagranicy nie jest wcale taka nieskuteczna, a ceny takich usług są znacznie niższe niż straty, które czekają nas, jeżeli nie odzyskamy naszych należności.

Na górę