Z biologicznego punktu widzenia nerki cielęce, nazywane niekiedy cynadrami, to organy wewnętrzne zaliczane do części układu moczowego zwierząt rzeźnych. Należą do najzdrowszych podrobów, ponieważ zawierają duże ilości białka i witamin. Ich przygotowanie do spożycia jest jednak dosyć czasochłonne i wymaga sporo pracy, ze względu na ich charakterystyczny zapach.

Poza tym cynadry to pyszny, tradycyjny przysmak kuchni polskiej, w słowiańskich tradycjach ludowych uważany także za magiczny afrodyzjak zwiększający potencję. Bez względu na motyw nie brakuje miłośników dań z nerek cielęcych.

Wartości kulinarne nerek cielęcych

Cynadry charakteryzują się bardzo delikatną strukturą mięsa. Mają też specyficzny smak, który przez wielu uważany jest za niepowtarzalny. Dietetycy doceniają w nich całkowity brak przerostu tłuszczowego. Nerki cielęce otoczone są bowiem jedynie odżywczą i jędrną, czerwoną lub czerwono-fioletową tkanką. Najwyższej jakości mięso powinno być odpowiednio wilgotne, połyskujące i podatne na rozdrobnienie, dlatego łatwo odróżnić je od nerek zepsutych lub niskogatunkowych.

W przeciwieństwie do nerek wieprzowych, nerki cielęce są bardzo gładkie, dlatego nadają się do spożycia nawet przez małe dzieci i osoby starsze, które mają problemy z przeżuwaniem pokarmów.

Zdrowa bomba białkowo-witaminowa dla organizmu ludzkiego!

Dietetycy podkreślają odżywcze wartości nerek cielęcych. Stosuje się je zarówno profilaktycznie, jak i w przypadku osób cierpiących na depresję lub zmagających się z ciężkimi chorobami. Cynadry są przede wszystkim źródłem wysokowartościowego białka. Przykładowo: 80 gramów nerek cielęcych mieści w sobie tyle białka, ile 100 gramów mięsa czerwonego. Ponadto nerki cielęce pozbawione są toksyn, zawierają żelazo oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K, a także witaminy z rzadkich grup takich jak: B, B1, B2, B12 i ogromne ilości witaminy C. Jest to jednocześnie produkt niskokaloryczny, bardzo przydatny we wszelkich dietach redukcyjnych, gdyż 100 gramów nerek cielęcych to zaledwie 104 kalorie. Brak przerostów tłuszczowych w nerkach cielęcych dodatkowo sprzyja redukcji złego cholesterolu w ludzkim organizmie.

Nerki cielęce serwuje się zwykle duszone lub smażone, a także w formie farszów, gulaszy, dodatków do pasztetów i rolad. Jest to bardzo wartościowy produkt, który wymaga jednak odpowiedniej obróbki. Nerki należą bowiem do układu moczowego zwierzęcia, dlatego przed spożyciem należy je umyć oraz wielokrotnego opłukać i wymoczyć w zimnej, osolonej wodzie. W ten sposób ich specyficzny zapach może zostać całkowicie usunięty, a my możemy cieszyć się ich smakiem.

Inspirowane: Kiszeczka.pl – producent wędlin

Na górę