Potrzebna ci przestrzeń do trzymania samochodu, rowerów, łodzi, drewna albo narzędzi, ale nie masz działki do wybudowania garażu lub przeraża cię ilość wymogów koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę? Bardzo ciekawym, niskobudżetowym oraz funkcjonalnym rozwiązaniem może okazać się w tym przypadku namiot garażowy.

Namiot garażowy – właściwości

Przechowywanie różnego rodzaju pojazdów czy narzędzi w namiotach garażowych staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Namiot garażowy jest świetną alternatywą dla garażu tradycyjnego, ponieważ posiada szereg istotnych zalet.

Namiot garażowy to konstrukcja, którą wyróżnia:

  • łatwość instalacji i demontażu (w zależności od rozmiarów zajmuje to od 2 do 6 godzin),
  • brak konieczności posiadania zezwolenia na budowę,
  • mobilność (zakotwiczenie namiotu w podłożu nie jest konieczne),
  • estetyczny wygląd,
  • stosunkowo niski koszt,
  • brak konieczności utwardzenia podłoża.

Namiot garażowy należy zamontować na suchym, równym, najlepiej żwirowym lub betonowym, podłożu. Konstrukcja powinna być usytuowana w miejscu niezbyt wyeksponowanym z dobrą drogą dojazdową. Jeżeli zdecydujemy się na namiot całoroczny, możemy posadzić wokół niego drzewa i kwiaty. Dzięki temu namiot garażowy będzie lepiej komponował się w ogrodzie.

Namiot garażowy – na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

Najlepiej nabyć profesjonalny namiot garażowy od renomowanego producenta. Z pewnością będzie to gwarancją tego, że otrzymamy solidny model nadający się do całorocznego użytku, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz dopasowany do potrzeb naszego modelu samochodu. Specjaliści stanowczo odradzają wszelkie próby samodzielnego zbudowania tego rodzaju namiotu z niskojakościowych rurek i taniego, uniwersalnego brezentu. Tego rodzaju konstrukcje są bowiem mało wytrzymałe, niestabilne i podatne na przemakanie.

Decydując się na zakup namiotu garażowego, z pewnością warto zwrócić uwagę na kwestie takie jak:

  • Wielkość namiotu– musimy uzależnić ją od rozmiarów sprzętów czy pojazdów, które mają znaleźć się w namiocie. W ofercie producentów można znaleźć niewielkie namioty odpowiednie do przechowywania narzędzi, rowerów czy sprzętów ogrodniczych (o ściankach długości do 2 m). Natomiast duży namiot garażowy, stanowiący doskonałą ochronę dla samochodu czy łodzi, zwykle osiąga rozmiary od 3 m szerokości i od 4 m długości.
  • Materiał– należy unikać konstrukcji aluminiowych pokrytych brezentem. Odpowiedni materiał to polietylen, który jest odporny na wilgoć i oddziaływanie promieni słonecznych (UV) oraz niepodatny na powstawanie grzybów i pleśni. Natomiast stelaż powinien zostać wykonany z nierdzewnej stali, malowanej proszkowo lub ocynkowanej. Najlepiej, aby rurki miały minimum 3 cm średnicy.
  • Wykorzystane mechanizmy – warto zwrócić uwagę na system napinania plandeki oraz wybrać model z drzwiami zamykanymi na zamek, wbudowaną podłogą oraz wzmocnioną przednią częścią stelażu.
  • Kolorystyka– najlepsze są stonowane odcienie, które łatwo wkomponowują się w otoczenie. Z tego powodu najbardziej popularne są namioty garażowe w kolorze zielonym, szarym lub piaskowym. Warto unikać czarnego lub granatowego pokrycia, gdyż latem wnętrze namiotu może nadmiernie się nagrzewać. Stosunkowo dobrym rozwiązaniem są modele z białymi ściankami, które sprawiają, że w namiocie garażowym jest zdecydowanie jaśniej.

Namiot garażowy jest więc ciekawą, wygodną, tanią i praktyczną alternatywą dla tradycyjnego garażu. Na rynku dostępne są rozmaite modele, różniące się wielkością, materiałem wykonania czy kształtem, dlatego każdy znajdzie namiot idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Inspirowane: dascompany.com – pawilon ogrodowy

Na górę