Zabieg masażu znany był ludzkości już w czasach starożytnych. Jego właściwości lecznicze oraz terapeutyczne potrafili docenić starożytni Chińczycy, a następnie Grecy, wykorzystując go jako panaceum na wiele przykrych dolegliwości oraz schorzeń, takich jak bóle kręgosłupa czy głowy, a także jako pomoc w szybszym powrocie do zdrowia po przebytych urazach oraz kontuzjach.
Z roku na rok zabieg fizjoterapeutyczny, jakim jest masaż, coraz bardziej zyskuje na popularności, a nowoczesne gabinety masażu oraz centra odnowy biologicznej oferują znacznie bardziej zróżnicowane jego typy i odmiany. Najstarszą oraz najpopularniejszą formą masażu jest jego klasyczna wersja stosowana często jako masaż leczniczy kręgosłupa. Profesjonalny gabinet masażu zazwyczaj posiada w swojej ofercie różne typu zabiegów, które stosowane są w zależności od indywidualnych preferencji i upodobań oraz stanu zdrowia. Wśród najbardziej popularnych rodzajów masażu należy wymienić masaż sportowy, odchudzający, relaksacyjny, antycellulitowy, odmładzający, twarzy, kamieniami oraz kontralateralny.

Masaż kontralateralny – charakterystyka i właściwości

Masaż kontralateralny to jedna z odmian klasycznego masażu leczniczego, ale sposób jego wykonywania, właściwości oraz zakres działania należą do stosunkowo nietypowych. W trakcie zabiegu, jakim jest masaż kontralateralny, osoba masująca, chcąc pomóc chorej kończynie (po niedawno przebytym urazie, złamaniu, kontuzji czy poparzeniu), masuje odpowiadającą jej zdrową rękę lub nogę. Masaż tego typu stosowany jest bowiem w sytuacji, gdy nie ma możliwości przeprowadzenia masażu w chorym miejscu.
Do głównych właściwości masażu kontralateralnego możemy zaliczyć fakt, iż przyspiesza on proces leczenia wybranych miejsc. Według badań naukowych ten nietypowy rodzaj masażu pomaga w ok. 30% pobudzić przepływ krwi i chłonki również w kończynie, która nie jest masowana. Dzięki temu dochodzi do znacznie lepszego odżywienia i szybszej regeneracji miejsc dotkniętych urazem bądź też innym stanem patologicznym. Ponadto poddając się tego rodzaju zabiegowi, jesteśmy w stanie zwiększyć siłę mięśniową w kończynie chorej, przyspieszyć proces gojenia się ran, a także kostnienia w przypadku złamań o ok. 2 tygodnie.
Ma to bezpośredni związek ze zjawiskiem skrzyżowanego odruchu naczynioruchowego – przekrwienie powstałe w trakcie masowania zdrowej kończyny wywołuje podobny, pozytywny efekt w ręce lub nodze, która nie była objęta zabiegiem.

Wskazania do przeprowadzania zabiegu masażu kontralateralnego

Wśród wskazań do przeprowadzenia masażu kontralateralnego należy wymienić:

  • sytuacje, w których doszło do urazów, takich jak zwichnięcia czy złamania, a na kończynie znajduje się gips, szyna lub specjalna orteza,
  • oparzenia, owrzodzenia oraz zmiany dermatologiczne, takie jak wysypka, wypryski oraz rozległe rany,
  • unieruchomienie kończyny lub utrudniony dostęp do zmienionych chorobowo miejsc,
  • niewłaściwy zrost kończyn.

Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów fizjoterapii w wielu przypadkach oprócz stosowania masażu kontralateralnego zaleca się również równoległe wykonywanie ćwiczeń synergistycznych. Wspomniane ćwiczenia wykorzystują promieniowanie ruchowe polegające na współdziałaniu mięśni zarówno zdrowej, jak i chorej kończyny.

Techniki wykorzystywane podczas masażu kontralateralnego

Podczas wykonywania tego typu masażu wykorzystuje się podobne techniki jak w masażu klasycznym. Należą do nich:

  • Rozcieranie, czyli koliste oraz obrotowe ruchy rąk przebiegające wzdłuż masowanego odcinka ciała. Ich zadaniem jest rozgrzanie oraz spowodowanie lepszego ukrwienia tkanki podskórnej wraz z płytko położonymi mięśniami.
  • Ugniatanie, którego głównym celem jest usunięcie zbędnych produktów przemiany materii z mięśni położonych głębiej.
  • Oklepywaniepolegające na naprzemiennym uderzaniu masowanego obszaru dłońmi złożonymi w tzw. łódeczkę za pomocą bardzo szybkich oraz krótkich ruchów, dzięki czemu pobudzane jest krążenie.

Masażysta wykonuje dosyć silne i mocne ruchy, które są dostosowane do wytrzymałości, stanu zdrowia oraz tolerancji na ból osoby masowanej. W masażu kontralateralnym ruchy wykonuje się zawsze od dołu ku górze, czyli wzdłuż zgodnie z przebiegiem mięśni chorego w kierunku serca.

Masaż tego typu docenią zwłaszcza pacjenci, u których nie ma możliwości bezpośredniego oddziaływania na kończynę chorą. W celu uzyskania najlepszych efektów zalecane jest wykonywanie masażu przez okres co najmniej sześciu dni dwa razy na dobę. W tym przypadku bezwzględnie należy wybrać profesjonalny gabinet masażu.

Źródło: rehabilitacja-mw.pl – więzadło krzyżowe przednie

Na górę