Piękny i zadbany ogród jest marzeniem niemal każdego właściciela własnego skrawka ziemi. Wielokrotnie to marzenie powoduje, iż zamieniamy ciasne mieszkanie w bloku na mały domek poza miastem. Zyskujemy przez to własne podwórko, które możemy urządzić według własnego gustu. Jednak, aby posiadać elegancki ogród, którego będą nam zazdrościć sąsiedzi, należy się nieco napracować. Jakie małe narzędzia ręczne mogą nam pomóc w dbaniu o rośliny?

Narzędzia do prac ogrodowych

Kupując urządzenia ogrodnicze, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich jakość i trwałość – w końcu chcemy, aby służyły nam jak najdłużej. Kolejnym aspektem jest cena, która nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością czy wyglądem. Dlatego zanim zostanie podjęta decyzja o kupnie jakiegoś sprzętu, nawet tego najmniejszego, warto poczytać o nim opinie oraz porównać jego ceny na przykład w sklepach internetowych lub porównywarkach cen.

Należy pamiętać, iż do małych ogródków sprawdzą się właśnie małe narzędzia ręczne, dlatego nie warto kupować olbrzymich sekatorów czy sporych rozmiarów łopat. Takie sprzęty wykorzystamy w średnich ogrodach, do których mimo wszystko wymagane są również urządzenia z napędem elektrycznym, natomiast na podwórkach o dużym metrażu warto wykorzystać te napędem spalinowym. Ułatwią one wykonanie potrzebnych prac, dodatkowo skracając czas.

Ogrodowe sprzęty ręczne – co będzie potrzebne do dbania o rośliny?

Małe narzędzia ręczne są podstawowym wyposażeniem, które niezbędne jest w każdym ogrodzie. Zazwyczaj jednak taki zestaw będzie różnił się u każdego z nas, ponieważ powinno kompletować się go w zależności od tego, jakie rośliny posiadamy. Inne sprzęty będą potrzebne do przycinania żywopłotu lub krzewów, a inne do sadzenia cebulek kwiatów. Mimo to zestaw, bez którego żaden ogród nie może się obejść to łopata lub łopatka, widełki, motyka, siekiera, sekator, taczki i wertykulator.

  • Łopatka lub szpadel może przydać się podczas przekopywania grządek czy też do wykopywania dołków. Przy jej zakupie należy zwrócić uwagę na wykonanie – odpowiednia i solidna łyżka nie będzie wyginała podczas pracy.
  • Szpadel oraz widły służą do spulchniania ziemi przed posadzeniem nowych roślin. Dzięki nim można rozbić nawet grube bryły ziemi. Dodatkowo pomogą one w rozkładaniu kompostu. Do wykopywania cebulek z ziemi najlepiej przysłużą się krótkie widełki, które równie dobrze sprawdzą się do wielu innych prac.
  • Wertykulator to sprzęt ogrodowy, który swoje zastosowanie ma przy trawnikach – tworzy w glebie nacięcia, naruszając jej powierzchnię, co prowadzi do poprawienia gospodarki wodno-powietrznej w głębszych warstwach ziemi. Dzięki jego używaniu trawa w ogrodzie będzie zawsze równo i bujnie rosła.

Jak i gdzie przechowywać sprzęty ogrodowe?

Jedną z lepszych lokalizacji na ulokowanie małych jak i tych większych narzędzi ogrodniczych jest domek na narzędzia położony jak najbliżej ogrodu. Jednak nie zawsze istnieje miejsce na wybudowanie takiego miejsca. Jeśli więc nie mamy odpowiedniej lokacji lub też środków na budowę takiego schowka, skorzystać można z przestrzeni pod schodami lub tarasem. Na pewno pomieści ona wszelkie urządzenia, jednak warto wtedy zabezpieczyć je przed wilgocią.

źródło: botaniczny.com – sklep ogrodniczy Warszawa

Na górę