Państwowa Inspekcja Sanitarna określana mianem Sanepidu to instytucja powołana do wykonywania zadań z zakresu zdrowia publicznego obejmujących m.in. kontrolę warunków higieniczno-sanitarnych w przestrzeni biurowej. Żeby taka kontrola przebiegła pomyślnie i bezstresowo, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Profesjonalne czyszczenie powierzchni biurowych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kontrola sanepidu powinna być zapowiedziana z siedmiodniowym wyprzedzeniem. W sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że w danym miejscu pracy nie przestrzega się zasad czystości i higieny, kontrola może mieć charakter niezapowiedziany. W przypadku wykrycia nadużyć kontrolerzy mogą nałożyć na przedsiębiorcę mandat karny, a nawet zamknąć dane stanowisko pracy.

Aby uniknąć nieprzyjemności, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie biura do kontroli. Najprościej zrobić to zlecając tę usługę profesjonalnej firmie sprzątającej. Jeśli przedsiębiorca z okolic Warszawy chciałby dowiedzieć się, jak przebiega profesjonalne sprzątanie biur Białołęka to dzielnica stolicy, którą warto odwiedzić. Na jej terenie znaleźć można firmy oferujące tego rodzaju usługi. Prace porządkowe obejmować mogą m.in. opróżnianie koszy na śmieci, odkurzanie i mycie podłóg w biurach, ścieranie kurzu z mebli, a także mycie stolarki okiennej i drzwiowej.

Utrzymywanie wymaganego stanu higieniczno-sanitarnego

Inspektorzy podczas kontroli biura z pewnością przyjrzą się bliżej czystości kuchni oraz łazienek, z których korzystają pracownicy. W związku z tym, że odpowiednie przygotowanie tych pomieszczeń to proces czasochłonny i wymagający odpowiednich środków czyszczących, warto powierzyć go fachowcom. Pracownicy firmy sprzątającej wyposażeni w odpowiedni sprzęt ora narzędzia szybko i sprawnie umyją i zdezynfekują kuchnię, łazienkę, a także sprzęty, które znajdują się w tych pomieszczeniach.

Zakres wykonywanych czynności może obejmować m.in. czyszczenie nawierzchni, mycie lodówek, blatów i zlewozmywaków. W przypadku łazienek dodatkowo dezynfekcji poddawana jest armatura sanitarna, a stanowisko do mycia rąk uzupełniane jest o mydło w płynie oraz jednorazowe ręczniki papierowe. Doświadczenie firmy sprzątającej w wykonywaniu tego rodzaju czynności pozwala uniknąć podstawowych błędów, pomyślnie przejść kontrolę sanepidu i nie narażać się na kary finansowe.

Podsumowanie

W związku z tym, że kontrole Państwowej Inspekcji Sanitarnej zazwyczaj są zapowiedziane, dają przedsiębiorcy czas na odpowiednie przygotowanie się do wizyty inspektora. Warto jednak pomyśleć o tym, aby z usług profesjonalnych firm sprzątających korzystać regularnie, a nie tylko w czasie kontroli sanepidu. Czyste i zadbane miejsce pracy pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorcy oraz samopoczucie pracowników.

Na górę