Komora klimatyczna to niezastąpiony sprzęt laboratoryjny, wykorzystywany m.in. do przeprowadzania badań w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i spożywczym. Wspiera również branżę budowlaną i motoryzacyjną. Pozwala bowiem wytworzyć i utrzymać w określonym czasie stałą temperaturę i wilgotność. Poniżej zostały zaprezentowane podstawowe rodzaje oraz ogólne właściwości komór klimatycznych.

Komory klimatyczne – rodzaje

Komora klimatyczna jest profesjonalnym i niezwykle precyzyjnym sprzętem, który znajduje zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje komór: komory klimatyczne do testów stabilności oraz komory dynamicznych zmian klimatycznych. Ten pierwszy rodzaj to sprzęt laboratoryjny, który pozwala na utrzymanie stałej wilgotności i temperatury podczas wykonywania badań. Dzięki nim możliwa jest dokładna regulacja temperatury, po to, by pomiary były rzetelne i precyzyjne. Natomiast komory dynamicznych zmian klimatycznych to urządzenia, w których temperatura i wilgotność zmienia się automatycznie zgodnie z zaprogramowaną częstotliwością. Każda komora temperaturowa dobrej jakości powinna być wyposażona w specjalny system, który umożliwia aktywne osuszanie i nawilżanie. W ten sposób możliwe jest uzyskanie w krótkim czasie określonego poziomu wilgotności. Dodatkowo obieg powietrza w komorze powoduje, że gazy zostają wymieszane równomiernie. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowy system alarmowy, który kontroluje poziom zaprogramowanych parametrów dotyczących temperatury i wilgotności. Dodatkową zaletą jest to, że wewnątrz urządzenia znajdują się regulowane półki wykonane ze stali nierdzewnej. Dzięki temu sprzęt ten jest wygodny w użyciu i bardzo trwały. Komora klimatyczna przyczynia się zatem do uzyskiwania wiarygodnych wyników, które w prosty sposób mogą być poddawane dalszej analizie.

Właściwości i zastosowanie komór klimatycznych

Komora temperaturowa to sprzęt, który umożliwia przeprowadzenie symulacji warunków środowiskowych. Wykorzystywana jest w różnych gałęziach przemysłu, a także w badaniach laboratoryjnych. Za pomocą tego sprzętu przeprowadza się testy wytrzymałości na próbkach, a także testy starzenia się materiałów. Komora klimatyzacyjna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym. Służy przede wszystkim do testowania stabilność leków, gdyż umożliwia określenie terminu przydatności i skuteczności danego specyfiku. Testy w komorach klimatycznych prowadzone są także w przemyśle kosmetycznym. W ten sposób można bowiem poznać właściwości i zachowanie określonych składników kosmetyków na przestrzeni czasu. Dzięki temu określa się termin przydatność oraz sposób przechowywania danego preparatu. Tego typu testy z wykorzystaniem komór klimatycznych przeprowadza się również w przemyśle spożywczym do oceny terminu przydatności do spożycia konkretnych produktów. Co więcej, komory klimatyczne znajdują zastosowanie także w branży budowlanej. Mianowicie wykorzystuje się je do badania próbek betonu i asfaltu. W branży motoryzacyjnej komora klimatyzacyjna pozwala określić przyczepność połączeń klejonych.

Komory klimatyczne to uniwersalny sprzęt laboratoryjny, który znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Precyzyjność pomiarów oraz łatwość obsługi sprawia, że jest powszechnie wykorzystywany do podstawowych badań nad lekami, kosmetykami i artykułami spożywczymi. Dzięki niemu możliwe jest zapewnienie najwyższej jakość produktów, określenie terminu ich przydatności i warunków przechowywania oraz wyeliminowanie z obrotu tych artykułów, które nie spełniają podstawowych norm bezpieczeństwa.

Na górę