Prawidłowa higiena miejsc intymnych gwarantuje większy komfort codziennego życia. Stosowanie kilku prostych zasad zapewnia zdrowy stan pochwy, a co za tym idzie – satysfakcjonujące stosunki. Niniejszy wpis poświęcono najważniejszym aspektom higieny intymnej kobiet.
Poprawne mycie okolic intymnych to podstawa
Błony śluzowe pochwy są niezwykle wrażliwym elementem kobiecego ciała. Warto więc zadbać o prawidłową higienę w okolicach intymnych. Kluczowym w tym aspekcie jest stosowanie delikatnych preparatów myjących, które umożliwią utrzymanie prawidłowego pH pochwy. Należy też pamiętać o poprawnym sposobie mycia żeńskich genitaliów. Jak wygląda prawidłowe mycie pochwy?
- Intensywność – nie należy myć okolic intymnych częściej niż dwa razy dziennie. Wyjątkiem jest czas miesiączki oraz okres intensywnych upałów.
- Ciepła woda – do mycia pochwy nie powinno się stosować zimnej oraz wrzącej wody.
- Akcesoria – do tej czynności nie należy stosować gąbek i dodatkowych myjek, ponieważ mogą być siedliskiem patogenów.
- Kierunek – okolice intymne należy myć w kierunku od pochwy do odbytu. W ten sposób można uniknąć przeniesienia szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów.
Prawidłowa higiena dotyczy również stosowania odpowiednio dobranej bielizny. Majtki wykonane ze sztucznych włókien zwiększają ryzyko podrażnienia w okolicach intymnych. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc noszenie bielizny bawełnianej, zapewniającej odpowiednią przewiewność.
Leczenie dolegliwości okolic intymnych
Pomimo prawidłowej higieny, w niektórych przypadkach może dojść do wystąpienia niepokojących objawów w okolicach intymnych. Jedną z najbardziej przykrych dolegliwości jest suchość pochwy, występująca na skutek zbyt niskiego poziomu nawilżenia błon śluzowych. Problem suchości pochwy to konsekwencja nagłego spadku produkcji estrogenów w organizmie kobiety. Objawia się takimi dolegliwościami jak:
- pieczenie,
- swędzenie,
- zaczerwienienie pochwy,
- problem z oddawaniem moczu,
- uczucie dyskomfortu,
- ból podczas stosunku.
Leczenie suchości pochwy wymaga konsultacji z ginekologiem. Po wykonaniu badań, specjalista przepisze pacjentce maść na suchość pochwy lub inny preferowany preparat o silnym działaniu nawilżającym. Wskaże także sposoby na uniknięcie tego typu dolegliwości w przyszłości. W niektórych przypadkach może okazać się, że krem na suchość pochwy będzie musiał być używany regularnie. Warto więc zaopatrzyć się w niego i móc po niego sięgnąć zawsze wtedy, gdy będzie tego wymagała sytuacja.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Kobieta uprawiająca seks powinna pamiętać o oddaniu moczu przed i po stosunku. Czynność fizjologiczna pozwala na szybkie wypłukanie z cewki moczowej niechcianych patogenów. W ten sposób można więc zabezpieczyć się przed chorobami pęcherza moczowego. Warto też posiadać w domowej apteczce maść na suchość pochwy i dopochwowe probiotyki ginekologiczne. Dzięki nim można w szybki i łatwy sposób zapobiec wystąpieniu infekcji płciowej.
Dbanie o prawidłową higienę gwarantuje zdrowie okolic intymnych. Stosując powyższe wskazówki można zmniejszyć szansę na wystąpienie problemów takich jak suchość pochwy, podrażnienia czy ból podczas stosunku.