Śmierć człowieka bardzo wpływa na jego bliskich. Ogrom spraw, które rodzina musi załatwić po odejściu kogoś bliskiego, tylko potęguje ból powstały po utracie ukochanej osoby. Zakład pogrzebowy nie jest w stanie pokrzepić rodziny zmarłego. Potrafi jednak zdjąć z barków najbliższych żmudne i uciążliwe procedury związane z przygotowaniem ceremonii pogrzebowej, by choć w taki sposób ulżyć w ich cierpieniu.

Czy warto skorzystać z usług firmy pogrzebowej?

 

Jest wiele żmudnych procedur związanych z organizacją pogrzebu, o których wielu ludzi nie zdaje sprawy. Organizacja pogrzebu to nie tylko wybór trumny i powiadomienie krewnych o śmierci członka rodziny. To również transport i przygotowanie zwłok zmarłego, zorganizowanie ceremonii pogrzebowej, kupno wiązanek. A przy tym kontakt z ludźmi, którzy nie zawsze potrafią być mili i uprzejmi. Dlatego warto zlecić organizowanie pogrzebu firmie specjalizującej się w organizacji pogrzebów.

Jak odbywa się organizacja ceremonii pogrzebowej?

 

Zanim w ogóle dojdzie do robienia czegokolwiek związanego z pogrzebem, trzeba zadzwonić po lekarza, który stwierdzi zgon. Następnie trzeba udać się do USC, by jego kierownik zarejestrował zgon, sporządził akt zgonu i wydał jego skrócony akt. Dopiero w tym miejscu można zastanawiać się, jak zorganizować ceremonię pogrzebową.

Jakie usługi oferują firmy pogrzebowe?

 

Zakład pogrzebowy zajmie się niemal wszystkim. Od ”zaopiekowania się” ciałem umarłego, na stypie kończąc. Warto zadzwonić do firmy pogrzebowej w momencie śmierci bliskiego, by wykwalifikowane osoby mogły zdjąć z nas ciężar organizacji pogrzebu. To ludzie z zakładu pogrzebowego wezmą ciało do kostnicy, odpowiednio je przygotują, by ukochany krewny wyglądał dobrze w trumnie. A w dniu pochówku zawiozą zmarłego w odpowiednie miejsce. Firmy pogrzebowe oferuje także trumny i urny, by ulżyć rodzinie pogrążonej w żalu. Jeśli wolą zmarłego była kremacja, to także i ją pomogą zorganizować, zanim nadejdzie moment pogrzebu.

Zakład pogrzebowy skontaktuje się także z lokalną gazetą, by ta wydrukowała nekrologii. Zorganizują też odpowiednią ceremonię pogrzebową, w zależności od wyznania umarłego. Jeśli osoba zmarła była wyznania katolickiego, właśnie w takim obrządku odbędą się uroczystości pogrzebowe. Jeśli zaś zmarły był ateistą zorganizują mistrza ceremonii pogrzebowej, by ten w uroczysty i doniosły sposób pożegnał nieboszczyka. Ponadto, jeśli rodzina sobie zażyczy, zakład pogrzebowy pomoże zorganizować również stypę.

Do zadań, których zakłady pogrzebowe się podejmują należy też przygotowanie wiązanek i wieńców pogrzebowych, wypożyczenie akcesoriów pogrzebowych, a jeśli trzeba jest w stanie zorganizować transport żałobników. Wystawi również księgi kondolencyjne, jeśli rodzina zmarłego sobie tego życzy.

Ale przede wszystkim zakład pogrzebowy zajmie się samym pogrzebem, czyli będzie porozumiewać się z zarządcą cmentarza w sprawie planowanego pochówku. Kiedy, o której godzinie i w której kwaterze ma być zmarły pochowany. A te wszystkie usługi mogą być rozliczone w ramach zasiłku pogrzebowego.

Jak widać zakład pogrzebowy jest w stanie załatwić za zmarłego czynności administracyjne i ustali szczegółów ceremonii. Jedyne czego nie może uzyskać, to akt zgonu. O to rodzina sama musi zadbać. Resztę może zlecić profesjonalistom, którzy szybko, sprawnie i z należytym szacunkiem oddadzą cześć zmarłemu. A warto to zrobić, gdyż samodzielna organizacja pogrzebu to trudne i bolesne zadanie dla pogrążonej w żalu rodzinie.

Na górę