Podczas obróbki metali w zakładach produkcyjnych należy wykorzystywać urządzenia gwarantujące dokładność i precyzję pracy. Postępująca cyfryzacja przemysłu sprawia, że standardem stały się maszyny CNC sterowane komputerowo. Nie inaczej wygląda sytuacja w przypadku pras krawędziowych służących do obróbki plastycznej metali. Tego typu maszyny oferują nie tylko poprawioną powtarzalność gięcia, ale również o wiele większe możliwości w zakresie konfigurowania prasy krawędziowej. Jedna maszyna CNC może wyginać obrabiany materiał na wiele różnych sposobów. Wystarczy ją odpowiednio zaprogramować.

Najważniejsze parametry służące do określenia prasy krawędziowej

Chodzi o te parametry, od których zależy, czy dana prasa krawędziowa przyda się w naszym zakładzie produkcyjnym. Szczególnie istotna jest siła nacisku możliwa do osiągnięcia przez dany model prasy krawędziowej. W przypadku maszyn Weinbrenner z serii GP nacisk ten może wynosić od 35 do ponad 1000 ton. Im większa siła nacisku, tym grubszy metal dana prasa jest w stanie poddać obróbce plastycznej. Oprócz siły nacisku duże znaczenie ma maksymalna długość gięcia obrabianej blachy. Parametr ten wyrażany jest w milimetrach i przeważnie wynosi od 1500 do 6100 mm. W przypadku prasy krawędziowej BAYKAL APHS 41240 długość gięcia to 4100 mm. Wielu producentów oferuje możliwość zamówienie prasy o większej sile nacisku bądź długości roboczej. Oprócz tych dwóch parametrów warto zwrócić uwagę na prędkość gięcia oraz liczbę osi.

Istotną rolę w pracy prasy krawędziowej odgrywają również narzędzia niezbędne do obróbki plastycznej. Chodzi mianowicie o stemple i matryce. Te pierwsze mocowane są do górnej belki, która porusza się w płaszczyźnie pionowej. Z kolei matryce montuje się na belce dolnej. To, czy matryca jest ruchoma w płaszczyźnie poziomej, zależy od modelu prasy krawędziowej. Oba elementy służą do kształtowania blachy poddawanej obróbce.

O czym pamiętać podczas konfigurowania naszej prasy?

W przypadku pras krawędziowych CNC sterowanych numerycznie, przed rozpoczęciem pracy należy prawidłowo skalibrować urządzenie. W tym celu używa się systemu sterowania obecnego w wybranym przez nas urządzeniu. Najczęściej spotykane są sterowniki to DELEM, CYBELEC oraz ESA. To za ich pośrednictwem kontrolujemy wszystkie osie prasy. Operator maszyny CNC wprowadza takie parametry gięcia jak długość arkusza, wymiary kołnierzy, kąty oraz grubość blachy. Oprócz tego trzeba określić gatunek obrabianego materiału. W odpowiedzi na wprowadzone dane dojdzie do ruchu odpowiednich osi. W przypadku prasy krawędziowej mamy do czynienia z minimum 4 osiami (Y1, Y2, X i R). Dokładna liczba osi zależy od wybranego modelu. Producenci oferują bardziej zaawansowane modele pras krawędziowych, które umożliwiają pracę nawet w 18 osiach. Doskonałym przykładem są urządzenia Weinbrenner z serii GP. Oś X odpowiedzialna jest za odjazd zderzaka w pozycji poziomej, z kolei oś R określa wysokość położenia zderzaków prasy. Natomiast oś Y (zarówno Y1, jak i Y2) służy do ustawienia kąta gięcia. Duże znaczenie ma także to, czy dana prasa oferuje automatyczną kompensację CNC strzałki ugięcia. Pozwala ona zapewnić wysoki stopień powtarzalności gięcia blachy. Sporą zaletą maszyn CNC jest to, że nie musimy za każdym razem ręcznie wprowadzać wszystkich danych. Wystarczy wybrać właściwy program z biblioteki urządzenia.

Sytuacje takie jak pandemia COVID-19 uświadamiają przedsiębiorców, że zakup maszyn CNC pozwalających w większym stopniu automatyzować produkcję jest opłacalną inwestycją. Stosowanie rozwiązań z obszaru Przemysłu 4.0 pozwoli przygotować się na podobne sytuacje, które ograniczają dostęp do siły roboczej. Właśnie dlatego warto zainwestować w prasy krawędziowe CNC takich producentów jak Baykal czy też Weinbrenner. Do ich obsługi potrzebna jest mniejsza ilość pracowników. W przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych pras krawędziowych, do pracy przy modelu CNC wystarczy zazwyczaj jeden odpowiednio przeszkolony operator.

Na górę