Zbliżające się święta, wiosenne porządki, czy może sprzątanie pomieszczeń po dużym remoncie. Każda okazja jest dobrym momentem do mycia okien. Przejrzyste szyby bez smug i zapach świeżości roznoszący się po domu, wprawia nas w dobry nastrój i daje poczucie czystości. Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki środek czyszczący do okien wybrać – zapoznaj się z treścią tego artykułu. Podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze odpowiedniego preparatu do mycia okien i powierzchni lustrzanych.

Jaki płyn do mycia okien wybrać?

Mycie okien, luster i pozostałych domowych oszkleń, często kojarzy nam się batalią, jaką musimy stoczyć w drodze ku czystym szybom. Nieestetyczne zacieki, smugi lub mazy, to niekończąca się walka o idealny i nienaganny wygląd gładkich przeszklonych i lustrzanych powierzchni. Często problem ten wynika z nieodpowiednio dobranego preparatu czyszczącego. Odpowiedni płyn do mycia okien powinien w swoim składzie zawierać przede wszystkim kwaski odtłuszczające, alkohol, amoniak oraz mile widziany jest znany wszystkim z charakterystycznego zapachu i szerokiego zastosowania – ocet. To właśnie on odpowiada za efektowne usuwanie zanieczyszczeń, skutecznie walczy ze smugami i pozostawia szyby idealnie lśniące. Pozostałe składniki stanowią substancje aktywne wspierające sprawne i łatwe czyszczenie szyb. Niekiedy w gotowych płynach do mycia szyb spotykamy w swoim składzie silikony. Mają one na celu poprawić efektywność rozprowadzania produktu, ułatwić usuwanie zabrudzeń oraz zabezpieczyć powierzchnie przed parowaniem. Dodatkowym atutem jest miły i świeży zapach produktu. Konsumenci chętniej sięgają po płyny, które ładnie pachną i nie wywołują podrażnień. Dla wygody użytkowania, warto wybierać płyny zamknięte w wygodnej ergonomicznej butelce, wyposażonej w rozpylacz, który ułatwia i skraca proces mycia powierzchni.

Gotowy płyn do mycia szyb, czy koncentrat?

W zależności od tego, czy myjemy okna w domowym zaciszu, czy na skalę przemysłową np. jako firma sprzątająca. Warto rozważyć to, jak dużo płynu zużywamy. Jeśli płyn ma służyć jedynie do użytku domowego, to wystarczy zaopatrzyć się w gotowe płyny do mycia szyb z dobrym składem chemicznym, które dostępne są niemal we wszystkich sklepach chemicznych, marketach i stacjach benzynowych. Jeśli natomiast używamy płynu do mycia okien na skalę przemysłową, zwróćmy uwagę, czy ze względów czysto ekonomicznych, nie lepszy może okazać się koncentrat. Koncentraty zawierają skondensowane składniki rozpuszczone w małej ilości wody. Dzięki czemu istnieje możliwość ich rozcieńczenia, co przekłada się na ekonomię naszego portfela oraz mniejszą emisję plastiku do środowiska.

Niemniej, wybierając odpowiedni płyn do mycia okien, otrzymujemy gwarancję nieskazitelnie czystych szyb bez smug oraz oszczędność czasu pracy.

Na górę