Prezerwatywy to prawdopodobnie najczęściej wybierana forma antykoncepcji. Za stosowaniem tej metody przemawia przede wszystkim powszechna dostępność oraz łatwość użycia. Możemy kupić je w aptece, sklepie czy nawet na stacji benzynowej. Z prezerwatyw korzystają pary niezależnie od wieku czy stażu związku. Jednakże, czy popularność faktycznie przekłada się na niezawodność? Sprawdźmy, od czego zależy skuteczność prezerwatyw oraz co należy zrobić, aby była jak największa.

Jaką skutecznością charakteryzują się prezerwatywy?

Spośród wszystkich metod antykoncepcji, prezerwatywy wypadają całkiem dobrze – pod warunkiem prawidłowego stosowania. Skuteczność środków antykoncepcyjnych oceniania jest przy pomocy wskaźnika Pearla. Informuje on, jaka liczba par spośród stu stosujących daną metodę antykoncepcji przez rok zaszła w ciąże. Im niższą wartość przyjmuje wskaźnik Pearla, tym skuteczniejsza jest metoda. W porównaniu różnych środków antykoncepcyjnych najlepiej wypadają metody hormonalne. W ich przypadku wskaźnik przyjmuje wartości 0,2-3 w zależności od wybranego sposobu. W przypadku prezerwatyw wartości te wynoszą między 3 a 7.

Skuteczność prezerwatyw – czynniki mechaniczne

Na skuteczność prezerwatyw wpływa przede wszystkim prawidłowe założenie. Dobrze założona prezerwatywa nie powinna pęknąć ani zsunąć się podczas stosunku. Przed nałożeniem prezerwatywy warto ocenić stan opakowania, w którym prezerwatywa się znajduje. Niektóre z nich mogły zostać uszkodzone w sklepie czy podczas transportu. Szybka ocena może pomóc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Na wytrzymałość prezerwatyw może również wpływać używanie lubrykantu czy środków plemnikobójczych. Przed użyciem zawsze należy przeczytać informacje na opakowaniu. Jeżeli chodzi o środki nawilżające, najlepiej wybierać te na bazie wody. Lubrykanty na bazie wody nie mają wpływu na mechaniczną wytrzymałość prezerwatyw.

Rozmiar ma znaczenie

W przypadku prezerwatyw istotny jest także prawidłowy dobór wielkości. Znaczenie ma przede wszystkim obwód, a nie długość penisa. Większość towaru dostępnego na sklepowych półkach to prezerwatywy o szerokości 53mm. Chociaż dla większości mężczyzn będą one odpowiednie, to czasem potrzebny będzie większy lub mniejszy rozmiar.

Przykładem produktu o większym rozmiarze są prezerwatywy Skyn Large. Mają one szerokość 56mm, co przekłada się na obwód penisa wynoszący około 11,5-12cm. Powiększone prezerwatywy Unimil Skyn również są łatwo dostępne i powinniśmy znaleźć je w każdej większej drogerii czy aptece.

Jak uniknąć przykrych niespodzianek?

Prawidłowo stosowane prezerwatywy powinny zabezpieczać przed niechcianą ciążą i chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i kupować tylko produkty ze sprawdzonych źródeł. Pary, które wyjątkowo boją się niechcianej ciąży, mogą połączyć stosowanie prezerwatyw i hormonalnych metod antykoncepcji. Takie rozwiązanie znacząco minimalizuje ryzyko wpadki i pozwala w pełni skupić się na przyjemności płynącej z życia erotycznego.

Na górę