Ogród japoński to jeden z częściej wybieranych motywów podczas aranżacji przestrzeni ogrodowej. Wyróżnia się on na tle innych przede wszystkim niezwykłą elegancją, dopasowaniem, a także zachowaniem prostoty i zgody z naturą. Do stworzenia prawdziwego, japońskiego ogrodu, potrzebować będziemy przede wszystkim dużo pracy, cierpliwości i zaangażowania, jednak otrzymane efekty pozwolą wynagrodzić trudy. Wyróżnikiem ogrodów japońskich jest postępowanie według ściśle określonych schematów podczas każdego projektowania przestrzeni. Mimo iż w każdym ogrodzie nie może zabraknąć pewnych elementów, poszczególne ogrody różnią się od siebie.

Charakterystyka ogrodu japońskiego

Najważniejszym elementem, jakiego nie może zabraknąć z żadnym ogrodzie japońskim, jest woda, która jest symbolem życia. Jeśli mamy możliwość, warto zdecydować się na stworzenie niewielkiego jej obiegu, chociażby w postaci fontanny czy wodospadu, pozwalającego na swobodny jej spadek po wcześniej ułożonych kamieniach. Wspomniany już kamień, symbol trwałości to kolejny element, którego nie może zabraknąć w japońskim ogrodzie. Oprócz wspomnianego wcześniej wykorzystania tego surowca warto zdecydować się także na kamienne rzeźby ogrodowe czy ścieżki stworzone z ułożonych obok siebie kamiennych płyt. Dopełnieniem są różnego rodzaju rośliny. Nie powinno zabraknąć przede wszystkim magnolii, wiśni, azalii czy klonów. Bardzo ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja, a co za tym idzie regularne przycinanie. W wielu ogrodach japońskich spotkać możemy drzewa i krzewy bonsai, które zachwycają swoim wyglądem. 

Rzeźby ogrodowe w japońskim ogrodzie

Jedną z figur ogrodowych, która spotkać możemy w każdym japońskim ogrodzie, jest pagoda. Przybierać może ona większe lub mniejsze formy. W kulturze buddyjskiej pagoda to rodzaj wieży, w której przechowywane są relikwie. Ze względu na oszczędność miejsca, bardzo często, tradycyjny budynek zastępowany jest jego miniaturowa wersja, wykonaną z kamienia. Rzeźby, jakie możemy zakupić do naszego ogrodu w stylu japońskim, charakteryzują się dużą dokładnością oraz wysoką jakością wykonania. Umieszczone wśród roślinności, świetnie uzupełnia wygląd ogrodu. Dodatkowo rzeźba, która kształtem przypomina pagodę, bardzo często stanowi funkcję oświetleniową, co wygląda bardzo ciekawie, a jednocześnie pozwala zauważyć ją nawet po zmroku.

Wśród rzeźb ogrodowych, które doskonale sprawdza się w japońskim ogrodzie, warto wyróżnić posążek Buddy. Jego obecność symbolizuje odwagę i ochronę, a według wierzeń, duży brzuch Buddy, pozwala cieszyć się bogactwem. Decydując się na umieszczenie w swoim ogrodzie rzeźb, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego jest wykonany. Wysoka jakość i trwałość poszczególnych elementów możliwa jest wtedy, kiedy wykonane są one z kamienia. 

Na górę