Skateboarding  to bardzo popularna forma spędzania wolnego czasu. Jest  jedną z ulubionych aktywności młodzieży, zarówno chłopców, jak i dziewcząt. To ruch na świeżym powietrzu, który pozwala się dotlenić, zrelaksować i realizować pasję. Skaterzy podczas nauki nowych sztuczek powinni tylko pamiętać o jednej rzeczy.  O bezpieczeństwie i zdrowiu.

Ogólne zasady

Jeżdżąc na deskorolce, należy mieć na uwadze to, że na drodze czy ścieżce nie jesteśmy sami. Razem z nami znajdują się na niej inni użytkownicy, jak np. biegacze, osoby na rolkach, rowerzyści lub piesi. Kolejnym niebezpieczeństwem są upadki na twardą powierzchnię – asfalt, beton czy kostkę brukową. To dosyć częsty przypadek ze względu na nierówne powierzchnie dróg i dużą prędkość, jaką można uzyskać na deskorolce. W tych wszystkich sytuacjach jesteśmy narażeni na  kontuzje dłoni, ramion, kolan, łokci czy innych części ciała. Lub, co jest najbardziej niebezpieczne, na uszkodzenia i urazy głowy. Dlatego niezbędnym wyposażeniem każdego skejta jest sprzęt ochronny.

Kask ochronny

Kask ochronny to najważniejszy element zabezpieczenia. Kask może być uniwersalny, ale jeśli jeździmy dużo i ćwiczymy sztuczki, warto zainwestować w porządny kask. Ma on kształt dedykowany do maksymalnej ochrony podczas upadku w tył. Jest przedłużony w miejscu podstawy czaszki, co rozprasza energię uderzenia, zabezpieczając potylicę. Podczas zakupu zwracajmy uwagę na materiał, z którego kask jest wykonany. Kask nie może utrudniać jazdy, ma być lekki i ergonomiczny. Musi też posiadać odpowiednią ilość otworów wentylacyjnych, aby zapewnić przepływ powietrza, szczególnie w upalne dni. Musi być także dopasowany – aby spełniał swoją rolę nie może spadać, gdy schylamy się lub potrząsamy głową. Ważne, aby kask spełniał normy bezpieczeństwa. Zalecany jest, szczególnie przy kaskach dla dzieci, europejski certyfikat bezpieczeństwa.

Ochraniacze do skateboardingu

Oprócz kasku podczas jazdy na deskorolce potrzebujemy specjalnych ochraniaczy. Są to ochraniacze na nadgarstki, łokcie i kolana. Ich podstawowym zadaniem jest eliminacja wszelkich otarć oraz zabezpieczenie poszczególnych części ciała  przed urazami i kontuzjami. Chronią przed stłuczeniami, skręceniami i złamaniami. Dlatego ważne jest, aby ochraniacze były prawidłowo i mocno zamontowane podczas jazdy.

Ochraniacze na nadgarstki wykonane są z sztywnego plastiku i materiału. Mają utrzymać nadgarstek w czasie upadku, zamortyzować siłę uderzenia. Gdy upadamy, asekurujemy się rękami, a nadgarstek jako mały staw jest bardzo narażony na duże obciążenia. Ochraniacze powinny mieć też dobrą oddychalność. Ochraniacze na łokcie i kolana to twarda plastikowa powłoka z wyściełanym wnętrzem. Nie są tak sztywne jak ochraniacze na nadgarstki. Należy zwrócić uwagę na jakość i ilość rzepów; najlepsze są podwójne rzepy. Ochraniacze nie mogą się zsuwać, nie mogą też  obcierać i uciskać. Należy je dobrze do siebie dopasować.

Jeśli chodzi o samo ubranie skejta, kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniego obuwia. W tym wypadku jakość powinno postawić się na pierwszym miejscu. Wybierając buty skejty, szczególną uwagę powinno zwrócić się na przyczepność – to właśnie ten parametr pozwoli na bezpieczne wykonywanie sztuczek oraz komfortową jazdę. Warto postawić na modele dedykowane skejterom – buty Vans czy Etnies.

Bezpieczeństwo podczas jazdy na deskorolce to sprawa priorytetowa. Sprzęt ochronny może się przydać nawet tylko raz, ale może uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Pamiętajmy też o ograniczonym zaufaniu do innych użytkowników dróg oraz o zdrowym rozsądku. Korzystajmy z terenów przeznaczonych do jazdy na deskorolce i nie słuchajmy zbyt głośno muzyki, aby z daleka usłyszeć zbliżające się zagrożenie. Przydatne będą też odblaski na ubraniu lub plecaku.

Na górę