Mieszkańcy dużych miast doskonale znają problem brudnych elewacji, zanieczyszczonych ptasimi odchodami. Nie tylko wyglądają one nieestetycznie, ale również ze względu na dużą toksyczność, trwale niszczą elewacje. Ich mycie zazwyczaj jest nie tylko mało efektywne, lecz również dosyć kosztowne. Dodatkowo wielu mieszkańców skarży się na hałas, czyniony przez skrzydlatych mieszkańców parapetów, gzymsów czy poddaszy. Problem ten jest bardzo stary i stosunkowo znany, ale metod walki z ptactwem przy zachowaniu równowagi pomiędzy miejskim ekosystemem a czystością, niestety nie ma zbyt dużo. Najbardziej powszechną metodą jest stosowanie specjalnego zabezpieczenia parapetów i gzymsów specjalnymi, w postaci kolczastych siatek i taśm.

Zabezpieczenia parapetów i gzymsów przed ptakami

Prostym, stosunkowo tanim, a przy tym skutecznym sposobem, jest montowanie na wystających częściach budynków taśm z kolcami. Ich skuteczność polega na wykorzystaniu niezbyt skomplikowanej ptasich zwyczajów – przykładowo gołębie nie lubią siadać na kolczastych, ostrych przedmiotach. Jednocześnie jest to metoda akceptowana przez ekologów.

Koszt zakupu zabezpieczenia

Koszty montażu taśmy z kolcami zależą od wielu czynników. Przede wszystkim zaś od materiału, z którego są wykonane kolce przeciw ptakom, ilości kolców na metr oraz wysokości budynku. Najtańsze są kolce wykonane z plastiku, ale jednocześnie są one najmniej skuteczne. Plastik z czasem może się wyłamać lub stopić pod wpływem promieni słonecznych, więc końcówki przestają być ostre i nie spełniają swojej funkcji. Zdecydowanie najdroższe są kolce wykonane ze stali nierdzewnej, z podwójną ilością kolców w jednej linii. Są one jednocześnie najtrwalsze. Ceny tego typu produktów wahają się od ok. 3 zł za metr bieżący do 8-9 zł/metr bieżący. W przypadku dużych budynków, z mnogością parapetów, balkonów i gzymsów może być to zatem całkiem spory wydatek.

Sposób montowania taśm z kolcami

Montaż kolców nie jest skomplikowany. Nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych akcesoriów i narzędzi. Kolce przeciw ptakom przykleja się do podłoża specjalnym klejem montażowym. Zasadniczo nie jest dobrym pomysłem zamiana kleju na inny środek klejący (np. silikon). Pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych może on bowiem dosyć szybko tracić swoje właściwości, a tym samym kolczasta taśma nie będzie stabilnie przytwierdzona.

Samodzielne montowanie taśm z kolcami

Mimo że instalowanie taśm z kolcami nie sprawia trudności, lepiej wynająć do tej czynności ekipę montażową. Wyspecjalizowani alpiniści przemysłowi potrafią bowiem właściwie umocować taśmy nawet w trudno dostępnych miejscach – owalnych, ozdobnych gzymsach, wąskich barierkach balkonowych czy nawet na otokach lamp ulicznych.

Większość ekip, specjalizujących się w montowaniu taśm z kolcami jest przygotowania do prac w trudnych warunkach. Powyżej drugiego piętra każdego budynku (tzw. prace na wysokościach) instalację kolców należy bezwzględnie powierzyć alpinistom przemysłowym. Warto podkreślić, że dobrze zamontowana taśma z trwałej, nierdzewnej stali spełnia swoją ochronną funkcję nawet przez 15 lat.

Alternatywa dla kolców przeciw ptakom

W ostatnich latach montowane na parapetach i gzymsach kolce przeciw ptakom zaczęli krytykować ekolodzy. Okazało się bowiem, że niektóre ptaki w ciemnościach nie zauważają kolców, co prowadzi do ich okaleczania. Odmianą kolców są metalowe spirale, mocowane również na taśmach i wykonane z tych samych (oprócz plastiku) materiałów. Spora część osób uważa jednak, iż są one mniej skuteczne, a ptaki potrafią sprytnie rozsunąć metalowe spirale i pomiędzy nimi umościć sobie wygodne miejsce.

Wydaje się, że kolce przeciw ptakom lub alternatywne spirale pozostają jedyną alternatywą dla ochrony budynków i ich mieszkańców przed skutkami współegzystowania w miastach z ptakami.

Na górę