Systematyczne zabezpieczanie i hartowanie kikuta jest niezwykle istotne zarówno pod kątem przygotowania się do pierwszej protezy nogi, jak i przy regularnym korzystaniu ze sztucznej kończyny. Ponieważ kikut będzie miał regularny kontakt z lejem protezowym, powinien być utrzymany w możliwie najlepszej kondycji. Zapewne sprawi to, iż korzystanie z protezy kończyn dolnych będzie wygodne i efektywne, niezależnie od miejsca amputacji.

W jaki sposób można hartować kikut nogi?

Hartowanie kikuta nogi warto zacząć bezpośredni po zabiegu amputacji, a konkretnie, gdy rana całkowicie się wygoi, a obrzęk zacznie widocznie się zmniejszać. Działania tego typu pomogą w zniwelowaniu dolegliwości bólowych, poprawią krążenie i ograniczą wrażliwość w miejscu odjęcia kończyny. Hartowane kikuta prawdopodobnie pogrubi również naskórek, sprawiając, że będzie on bardziej odporny na urazy mechaniczne. Dzięki temu późniejsze korzystanie z nowoczesnych protez nóg będzie znacznie bardziej komfortowe i w pełni bezpieczne.

Aby przeprowadzić hartowanie kikuta, należy zacząć od delikatnego głaskania i masażu tego obszaru skóry oraz rozcierania szczególnie wrażliwych jego fragmentów. Zaczynając od łagodnych ruchów, stopniowo zwiększamy jednak nacisk. Pierwsze masaże należy wykonywać dłońmi, ale do kolejnych można już użyć miękkiej szmatki czy ręcznika frotte. Gdy skóra jest już wystarczająco odporna, można zdecydować się na masaż ostrą gąbką, a nawet szczotką. Skuteczną metodą hartowania jest też naciskanie kikutem na różnego rodzaju podłoża (np. miękki materac, chropowaty dywan, twardą posadzkę). Powszechnie polecane jest też stosowanie protezy tymczasowej, która jest doskonałą formą przygotowania do protezowania właściwego. Pomaga bowiem w nauce chodzenia ze stałą protezą, uodparniając tkanki kikuta na nacisk.

W pielęgnacji kikuta nie można zapominać oczywiście o regularnej aplikacji kremu nawilżającego, dzięki któremu skóra będzie odpowiednio elastyczna. Każdego dnia warto także stosować naprzemienne, ciepłe i zimne prysznice, które pobudzą krążenie i odżywią kikut.

Jak zabezpieczać kikut pod protezą?

W początkowej fazie przyzwyczajania kikuta do protezy kończyn dolnych niezbędne jest jego dodatkowe zabezpieczenie. Będzie ono przydatne również w późniejszym okresie, jeśli będziemy intensywnie i regularnie korzystać z protezy. Aby skutecznie zabezpieczyć koniec odjętej kończyny, z powodzeniem można zastosować pończochy kikutowe, które chronią tkankę skórną przed otarciami o lej protezy nogi. Do codziennego użytku odpowiednie będą natomiast pończochy bawełniane lub frotte. Dla osób z wrażliwą skórą dedykowane są z kolei ich odpowiedniki wykonane z materiału żelowego. Umieszczane pomiędzy kikutem a pończochą z tkaniny, niwelują tarcie prowadzące do bolesnych podrażnień.

Inną skuteczną metodą zabezpieczania kikuta jest jego bandażowanie za pomocą opaski elastycznej. Kikut formujemy na kształt walca lub lekko zwężającego się stożka. Bandaż prowadzimy od przodu do tyłu, naprzemiennie w sposób okrężny i podłużny. Skośne zabandażowanie ostatniej warstwy zniweluje ryzyko zsuwania się bandaża, nadając kikutowi odpowiedni kształt, dopasowany do nowoczesnych protez nóg. Jeżeli noga została amputowana powyżej kolana, niektóre pasma bandaża można przeprowadzić również przez miednicę.

Prawidłowe zahartowanie i zabezpieczenie odjętej kończyny jest gwarancją komfortowego korzystania z protezy nóg. Odpowiednio uformowany i odizolowany od leja kikut będzie niewrażliwy na ucisk i otarcia, nie powodując dolegliwości bólowych w trakcie różnych aktywności. Natomiast proces hartowania kikuta, rozpoczęty niedługo po amputacji, pozwoli stosunkowo szybko zastosować nowoczesne protezy nóg, umożliwiając powrót chorego przynajmniej do częściowej sprawności.

źródło: wzso.pl – sklep ortopedyczny

Na górę